Rozmowa prezydentów Kanady i Meksyku przed negocjacjami z USA

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto uzgodnił podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że oba państwa będą współpracować w celu zacieśnienia integracji gospodarczej Ameryki Północnej – poinformował urząd meksykańskiego prezydenta.

Konsultacje przeprowadzono na krótko przed zapowiedzianymi na środę i czwartek rozmowami wysokich rangą przedstawicieli Meksyku i USA na temat zagadnień bezpieczeństwa, handlu i imigracji.

Ambasador Kanady w Waszyngtonie David MacNaugton powiedział w niedzielę dziennikarzom, że Trudeau i nowy prezydent USA Donald Trump spotkają się „bardzo szybko”. Dodał, że w jego ocenie administracja Trumpa skupi się na deficycie handlowym USA z Meksykiem i Chinami. „Nie sądzę aby Kanada znalazła się w centrum uwagi” – dodał.

Nowy prezydent USA Donald Trump chce renegocjować Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), do którego należą Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada. Trump groził, że wycofa Stany Zjednoczone z tego układu, jeśli nie uzyska bardziej korzystnych dla USA warunków uczestnictwa.

Zdaniem Trumpa NAFTA przyczynia się do utraty miejsc pracy w USA i do pogłębiania się deficytu bilansu handlowego.

PAP/RIRM

drukuj