Rośnie liczba syryjskich uchodźców czekających na jordańskiej granicy

Już około 64 tys. syryjskich uchodźców czeka na jordańskiej granicy – wynika z danych straży granicznej Jordanii. Liczba ta wciąż wzrasta, szczególnie odkąd wznowiono walki w okolicach syryjskiego miasta Aleppo – podała agencja AFP.

W połowie kwietnia jordańskie władze informowały o 50 tys. czekających na granicy uchodźców; w styczniu mówiono o 16 tys. Syryjczycy przebywają głównie przy dwóch przejściach granicznych, Hadalat i Rokbane, znajdujących się w strefie pustynnej w północnej części Jordanii.

Jak poinformował szef jordańskiej straży granicznej generał Saber al-Mahajra, liczba Syryjczyków wzrasta ostatnio z powodu bombardowań i walk między rebeliantami a siłami rządowymi w Aleppo i jego okolicach. W ich wyniku w ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 280 osób – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwało Jordanię do „zaprzestania trzymania miesiącami ludzi w odległych strefach granicznych i szybkiego przetransportowania ich do tymczasowych ośrodków” – pisze AFP.

Jordańskie władze tłumaczą, że powodem wolnego tempa transportu imigrantów są względy bezpieczeństwa; Amman obawia się napływu dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Wśród uchodźców jest prawie 2 tys. Syryjczyków podejrzewanych o współpracę z ISIS – powiedział generał Mahajra, dodając, że u części migrantów znaleziono broń i amunicję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl