Rośnie liczba ofiar katastrofy w kopalni w Somie

Do 301 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej katastrofy w kopalni węgla w Somie na zachodzie Turcji. Jak poinformowała turecka agencja Anadolu, powołując się na ministra energetyki Tanera Yildiza, w piątek wieczorem wydobyto kolejnych osiem ciał.

Na dole pozostało jeszcze dziewięciu lub dziesięciu górników. Władze tureckie nie spodziewają się, by któryś z nich przeżył katastrofę. Była to najtragiczniejsza katastrofa górnicza w dziejach Turcji.

Wyprzedziła pod względem liczby ofiar śmiertelnych wybuch gazu w kopalni węgla kamiennego w pobliżu portowego miasta Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku, kiedy to zginęły 263 osoby.

Katastrofy na podobną skalę w światowym przemyśle wydobywczym nie notowano od grudnia 1975 roku, gdy wybuch i wtargnięcie wody uśmierciły 372 ludzi w kopalni węgla kamiennego w stanie Jharkhand na północnym wschodzie Indii.

Katastrofa wywołała falę protestów w całym kraju; demonstrujący Turcy oskarżają właścicieli kopalni o zaniedbywanie reguł bezpieczeństwa, by zmaksymalizować zyski oraz rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Zarzuca mu się utrzymywanie zbyt bliskich więzi z magnatami przemysłu górniczego, a także pozbawione współczucia i wrażliwości reakcje na tragedię w Somie.

W nocy z piątku na sobotę demonstranci starli się policją w położonym na zachodzie Izmirze. Około 40 osób zostało zatrzymanych – podał dziennik „Hurriyet”.Demonstrowano też w Stambule. Jak komentuje Reuters – fakt, że w Somie w piątek policja użyła wobec protestujących armatek wodnych i gazu łzawiącego rozsierdził jeszcze krytyków Erdogana i jego gabinetu.

Oponenci autorytarnego premiera zarzucają mu też, że podczas prywatyzacji państwowych zakładów przekazał kopalnie biznesmenom, którzy mieli właściwe koneksje polityczne, za to skąpili środków na zabezpieczenia, by podnieść rentowność wydobycia węgla.

Tureckie media twierdzą, że przed kilku tygodniami parlament kraju odrzucił propozycję powołania komisji w celu zweryfikowania bezpieczeństwa w tureckich kopalniach. Wnioski złożyły trzy partie opozycyjne, ale odrzuciła je Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana.

PAP

drukuj