fot. PAP/EPA

Rosja próbuje ukraść szczepionkę na COVID-19? Kreml zaprzecza

Rosja próbuje wykraść wyniki badań prowadzonych przez firmy farmaceutyczne i uniwersytety na całym świecie. Według Wielkiej Brytanii Moskwa wykorzystuje do tego cyberataki w sieci internetowej. Kreml zaprzecza.

Badania nad szczepionką przeciwko kornawirusowi, a także nad lekami, które mogłyby powstrzymać chorobę są prowadzone na całym świecie. Korea Południowa wydała niedawno zgodę na wstępne badania kliniczne eksperymentalnego leku.

– Nasze badania na ludziach są prowadzone na całym świecie, więc z pewnością będziemy mogli eksportować lek, ale będziemy mogli go zaoferować dopiero po zabezpieczeniu krajowych dostaw dla Korei Południowej –  mówił Kee Woo-Sung, naczelny dyrektor wykonawczy CELLTRION INC.

Doniesienia o dobrych wynikach prac nad szczepionką płyną m.in. z USA. Unia Europejska planując wspólną strategię dotyczącą zapobiegania nowej fali koronawirusa, podkreśliła, że chce zapewnić dostęp do szczepień dla wszystkich.

– Obecnie prowadzimy negocjacje z przemysłem, z państwami członkowskimi, z naszymi partnerami, aby mieć jak najszybszy dostęp do szczepionki lub szczepionek dostępnych dla wszystkich w sprawiedliwy sposób –  powiedziała Stela Kiriakidu, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia.

Tymczasem według Wielkiej Brytanii Rosja podejmuje nieuczciwe działania, aby zdobyć badania nad szczepionką. Potwierdzają to również raporty służb amerykańskich i kanadyjskich.

– Wiemy, że rosyjskie agencje wywiadowcze wykorzystują cyberataki na trzy państwa, w tym Wielką Brytanię, w związku z wysiłkami związanymi z badaniami nad szczepionką przeciwko kornawirusowi –  zaznaczył Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Kreml odpiera zarzuty Wielkiej Brytanii.

– Nie akceptujemy oskarżeń. Nie wiemy, kto próbował włamać się w Wielkiej Brytanii, ale Rosja nie ma z tym nic wspólnego –  wskazał Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

Rosja ogłosiła, że nie musi wykradać badań, ponieważ podpisała umowę z jedną z firm pracujących nad szczepionką z Uniwersytetem Oksfordzkim. Wyniki badań prowadzonych w Rosji są rzekomo bardzo dobre. Wkrótce ma rozpocząć się masowa produkcja szczepionki

– W tym roku wyprodukujemy około 30 milionów szczepionek w Rosji – zadeklarował dyrektor rosyjskiego fundusz inwestycyjnego Kirył  Dmitriev, który oświadczył, że już się zaszczepił.

Według oficjalnych danych liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w Rosji 12 tysięcy. Łączna liczba zarażonych sięga natomiast 760 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl