fot. facebook.com/FundacjaWID

Rosja: Polscy uczniowie z Moskwy świętowali zdalnie Dzień Polonii

Uczniowie Szkoły Polskiej przy ambasadzie RP w Moskwie włączyli się w sobotę, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, do obchodów, nadsyłając przez internet życzenia dla rodaków i nagrania z hymnem narodowym. Od połowy marca szkoła działa w trybie zdalnym.

Jak co roku, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi uczniowie brali udział w konkursie Fundacji Wolność i Demokracja (WiD) na życzenia dla rodaków. Kartkę bądź życzenia w dowolnej technice uczniowie przesyłają drogą elektroniczną.

„Forma była zupełnie dowolna. Dzieci miały zaproponować to, co potrafią” – powiedziała kierownik szkoły Barbara Waliczko. Życzenia często przybierały formę filmiku, na którym uczniowie, ubrani w barwy biało-czerwone, deklamowali wiersz bądź śpiewali piosenkę po polsku.

Uczniowie przesyłają także swoje wykonania hymnu narodowego nagrane np. telefonem komórkowym. Niektórym dzieciom w śpiewaniu hymnu pomagają rodzice. Informatycy szkoły będą starali się połączyć te filmiki w jedną całość. Uczniowie dołączali także do organizowanego przez Fundację WiD dyktanda z języka polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”, jednak z powodów technicznych – dyktando po raz pierwszy odbywa się online – daleko nie wszystkim się to udało.

Od 14 marca, z powodu epidemii koronawirusa i zamknięcia instytucji edukacyjnych w Rosji, polska szkoła działa w trybie zdalnym. Uczniowie pracują na odległość, wielu – z daczy, na które wyjechali wraz z rodzicami. W Rosji trwają dni wolne od pracy z powodu pandemii, na które nałożył się długi weekend związany ze świętami 1 maja i 9 maja. Wielu mieszkańców stolicy, która wciąż jest największym w Rosji ogniskiem infekcji, starało się wyjechać na ten czas za miasto.

Z tego powodu obchody Dnia Polonii w szkole w Moskwie „znalazły się w rzeczywistości wirtualnej”, ale dzieci są z nią obeznane i „doskonale się w tym czują” – powiedziała Waliczko.

„Wszyscy są w domu, pracujemy w domu – fizycznie (jesteśmy) osobno, a miała nas połączyć idea – +duchem razem+” – dodała.

„Ta sytuacja – kiedy są razem w domu – zmobilizowała i uczniów, i rodziców” – oceniła kierownik szkoły.

„(Uczniowie) to mali ambasadorowie Polski w Moskwie. To ogromna zasługa nauczycieli i rodziców, że mimo tej trudnej sytuacji mobilizują się, starają się być razem” – dodała.

W placówce przy ambasadzie w Moskwie uczy się ponad 100 dzieci i nastolatków z rodzin o polskich korzeniach i małżeństw polsko-rosyjskich oraz dzieci Polaków czasowo mieszkających i pracujących w stolicy Rosji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl