fot. TV Trwam News

Rosja: Memoriał opublikował nową listę więźniów politycznych

Stowarzyszenie Memoriał, w związku z Dniem Pamięci Ofiar Represji Politycznych, opublikowało nową listę więźniów politycznych w Rosji. Widnieją na niej nazwiska 117 osób. Wśród nich są m.in. uczestnicy demonstracji z 26 marca br. przeciwko korupcji.

Według Memoriału, nowa lista więźniów politycznych „jest jedynie minimalnym rzetelnym oszacowaniem skali represji politycznych”.

Prawdziwa liczba więźniów politycznych i osób pozbawionych wolności z przyczyn politycznych w dzisiejszej Rosji jest niewątpliwie znacznie większa” – podkreślają obrońcy praw człowieka.

W poniedziałek w wielu miastach Rosji odbyła się akcja „Przywracanie Imion”, której uczestnicy odczytywali nazwiska ofiar stalinowskiego terroru. Łączną liczbę ofiar stalinizmu w ZSRR – od 1917 do 1956 roku – zmarły w 2008 roku pisarz Aleksander Sołżenicyn oszacował na 60 mln osób. Składano kwiaty w miejscach, gdzie odbywały się egzekucje.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego – w 1974 roku ustanowili go sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu imperium radzieckiego organizowali oni w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Stowarzyszenie Memoriał to wspólnota skupiającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, działających – oprócz Rosji – także w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie, w Kazachstanie, Armenii i Gruzji. Organizacja zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również represji wobec obywateli Polski.

PAP/RIRM

drukuj