PAP/EPA

Rosja: Dobiegło końca głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji

W Rosji zakończyło się głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji. Zezwalają one m.in. na kolejne kadencje prezydenckie Władimira Putina. Po podliczeniu 25 proc. głosów Komisja Wyborcza podała, że zmiany poparło ponad 73 proc. Rosjan. Frekwencja – według ostatnich danych – wyniosła około 65 proc.

Środa była ostatnim dniem głosowania w sprawie zmian w konstytucji. Od 25 czerwca trwało głosowanie przedterminowe. Równolegle w dwóch regionach – w Moskwie i obwodzie niżninowogrodzkim – odbyło się głosowanie elektroniczne.

– Chciałabym podziękować wszystkim obywatelom Rosji, którzy uważali to za obowiązek obywatelski, służbę publiczną, którzy przeczytali poprawki, zastanowili się, przyszli do lokalu wyborczego lub wyrazili swoją wolę w inny sposób – powiedziała Ella Pamfilova, szefowa Centralnego Komitetu Wyborczego.

Zmiany w konstytucji zainicjował w styczniu prezydent Władimir Putin. Pierwotnie chodziło o wprowadzenie do konstytucji zapisów o gwarancjach socjalnych oraz o nowy podział kompetencji pomiędzy prezydentem, parlamentem i rządem. Jedna z poprawek przewidywała, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje. Później wprowadzono do tego zapisu podpunkt głoszący, że w przypadku osoby zajmującej stanowisko prezydenta w momencie przyjęcia poprawek jej kadencje zaczynają być liczone od nowa.

Obecna, druga z rzędu sześcioletnia kadencja prezydencka Putina – i ostatnia dozwolona przez starą konstytucję – kończy się w 2024 roku. Jeżeli Rosjanie opowiedzą się za zmianami, Putin będzie mógł zostać prezydentem jeszcze przez 16 lat. W czerwcu prezydent Rosji w wywiadzie telewizyjnym nie wykluczył, że w razie przyjęcia poprawek do konstytucji będzie ubiegał się o kolejne kadencje.

Na głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji przyjechali politycy z krajów UE, w większości sympatycy Kremla, silnie związani z Rosją.

TV Trwam News

drukuj