fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rosja: Czwarty dzień pracy polskich prokuratorów w Smoleńsku

Na lotnisku wojskowym Smoleńsk Północny czwarty dzień prowadzą czynności procesowe polscy prokuratorzy i technicy kryminalistyczni, którzy dokonują oględzin elementów konstrukcyjnych wraku samolotu Tu-154M, znajdującego się na terenie lotniska.

Wizyta prokuratorów w Smoleńsku jest wynikiem realizacji wniosków o pomoc prawną kierowanych przez Zespół Śledczy nr I PK do rosyjskiej Prokuratury Generalnej. Poprzednie oględziny wraku Tu-154M przedstawiciele prokuratury prowadzili we wrześniu zeszłego roku.

Rosyjski Komitet Śledczy zapowiadał 8 maja, że prokuratorzy uzyskają dostęp m.in. do elementów konstrukcyjnych i agregatów samolotu. Komitet podał także, że oględziny przeprowadzą śledczy i kryminolodzy rosyjscy w obecności polskich przedstawicieli, a rezultaty wszystkich działań procesowych będą przekazane polskiej stronie zgodnie z procedurami prawnymi.

Wrak samolotu Tu-154M znajduje się w hangarze na terenie lotniska wojskowego Smoleńsk Północny. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę jego zwrotu Polsce. Władze Rosji twierdzą jednak, że nie mogą tego uczynić ze względu na wciąż trwające śledztwo, w którym wrak samolotu jest dowodem rzeczowym.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Wizyta polskich prokuratorów w Smoleńsku zakończy się prawdopodobnie w ostatnich dniach tygodnia.

PAP/RIRM

drukuj