
Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Blofeld of SPECTRE z angielskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z en.wikipedia użytkownik Hunadam., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4683561
Rok pamięci Jánosa Esterházyego na Węgrzech. „Naszym znakiem jest Krzyż!”
Kościelne i świeckie organizacje na Węgrzech ogłosiły rok 2021 rokiem pamięci Jánosa Esterházyego. Uroczystości z tej okazji rozpoczną się 14 marca, dokładnie w dniu 120. rocznicy urodzin Jánosa Esterházyego.
Z tej też okazji w Warszawie 14 marca o godz. 13.15, w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, ks. bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jánosa Esterházyego i o wypełnienie jego duchowego testamentu – o pojednanie i solidarność narodów Europy Środkowej. Ks. bp Michał Janocha odczyta także list od ks. kard. Kazimierza Nycza.
W uroczystości wezmą udział ambasador Węgier w RP Orsolya Kovács, minister Adam Kwiatkowski oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Przed kościołem bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie od roku 2011 stoi jedyny w Polsce pomnik Jánosa Esterházyego, dziś już sługi Bożego.
W 2011 roku ks. kard. Kazimierz Nycz skierował piękne słowo: „Jánosa Esterházy był „świetlaną postacią narodu węgierskiego, politykiem, który do końca pozostał wierny swoim ideałom i w pełni zasługuje na pamięć Węgrów i Polaków”
Dziś możemy mówić już nie tylko o patriocie czy bohaterze, ale o słudze Bożym!
Eucharystie będą też sprawowane w innych miejscach Grupy Wyszehradzkiej, w tym w czterech stolicach.
Czuwanie on-line między 15.00-17.00, ze wstawkami z wielu miejsc V4.
János Esterházy był węgierskim politykiem, którego komuniści zamęczyli w 1957 r. w Czechosłowacji. János Esterházy nie uciekł z Krzyża. Jako chrześcijański, wierzący polityk odważnie głosił: „Naszym znakiem jest Krzyż!” i sam do końca go przyjmował.
Proces beatyfikacyjny prowadzi ks. abp Marek Jędraszewski, m.in. dlatego, że mama sługi Bożego, Elżbieta Tarnowska, pochodziła z Krakowa. To wspólny polsko-węgierski męczennik.
Fr. Paweł Cebula OFN Conv./radiomaryja.pl