Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Blofeld of SPECTRE z angielskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z en.wikipedia użytkownik Hunadam., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4683561

Rok pamięci Jánosa Esterházyego na Węgrzech. „Naszym znakiem jest Krzyż!”

Kościelne i świeckie organizacje na Węgrzech ogłosiły rok 2021 rokiem pamięci Jánosa Esterházyego. Uroczystości z tej okazji rozpoczną się 14 marca, dokładnie w dniu 120. rocznicy urodzin Jánosa Esterházyego.

Z tej też okazji w Warszawie 14 marca o godz. 13.15, w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, ks. bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy św. w intencji  beatyfikacji sługi Bożego Jánosa Esterházyego i o wypełnienie jego duchowego testamentu – o pojednanie i solidarność narodów Europy Środkowej. Ks. bp Michał Janocha odczyta także list od ks. kard. Kazimierza Nycza.

W uroczystości wezmą udział ambasador Węgier w RP Orsolya Kovács, minister Adam Kwiatkowski oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Przed kościołem bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie od roku 2011 stoi jedyny w Polsce pomnik Jánosa Esterházyego, dziś już sługi Bożego.

W 2011 roku ks. kard. Kazimierz Nycz skierował piękne słowo: „Jánosa Esterházy był „świetlaną postacią narodu węgierskiego, politykiem, który do końca pozostał wierny swoim ideałom i w pełni zasługuje na pamięć Węgrów i Polaków”

Dziś możemy mówić już nie tylko o patriocie czy bohaterze, ale o słudze Bożym!

Eucharystie będą też sprawowane w innych miejscach Grupy Wyszehradzkiej, w tym w czterech stolicach.

Czuwanie on-line między 15.00-17.00, ze wstawkami z wielu miejsc V4.

János Esterházy był węgierskim politykiem, którego komuniści zamęczyli w 1957 r. w Czechosłowacji. János Esterházy nie uciekł z Krzyża. Jako chrześcijański, wierzący polityk odważnie głosił: „Naszym znakiem jest Krzyż!” i sam do końca go przyjmował.

Proces beatyfikacyjny prowadzi ks. abp Marek Jędraszewski, m.in. dlatego, że mama sługi Bożego, Elżbieta Tarnowska, pochodziła z Krakowa. To wspólny polsko-węgierski męczennik.

Fr. Paweł Cebula OFN Conv./radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl