Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof

Dziś mija 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa zapalono znicze i złożono kwiaty. Hołd ofiarom oddała także młodzież, która podczas uroczystości recytowała wiersze. Młodzi wzięli również udział w sztafecie poświęconej byłym więźniom.

Dziś w Stutthofie nie mogło zabraknąć tych, którzy przeżyli dramat niemieckiej niewoli.

– W obozie byłam tylko sześć tygodni. Gdyby czas wyzwolenia przyszedł później, nie przeżyłabym, ponieważ dzieci w pierwszej kolejności szły do pieca. 0.40 Pod koniec wojny Niemcy niszczyli dowody zbrodni. Słychać było jak dzień i noc wywożą ludzi ciężarówkami – powiedziała Elżbieta, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Ten niemiecki obóz utworzono niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska. Był to pierwszy, a zarazem najdłużej istniejący tego typu obóz na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Funkcjonował od 2 września  1939 roku do 9 maja 1945 roku.

W ciągu ponad pięciu lat istnienia niemieckiego obozu zarejestrowano w nim około stu dziesięciu tys. więźniów z 28 państw. Szacuje się, że życie w obozie w Stutthofie straciło nawet 65 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl