fot. pl.wikipedia.org

Requiem w 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Msza św. żałobna Mozarta zostanie wykonana 17 października w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie – w 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, arcydzieło literatury muzycznej, podobnie jak Wielka msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, ma wymiar ponadczasowy i na trwałe wpisało się w kanon europejskiej kultury.

Wykonywane na całym świecie niesie uniwersalne przesłanie, stając się wielokrotnie bardziej uroczystym, podniosłym gestem niż wyłącznie muzycznym przeżyciem” – zaznacza Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, placówki, która organizuje rocznicowy koncert.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od czternastu lat w rocznicę śmierci swojego patrona zaprasza do wykonania Requiem w Bazylice Świętego Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora, najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy.

Konsekwentnie przywołujemy dzieło w kształcie brzmieniowym możliwie bliskim temu, jakie znał Chopin, gdy prosił o jego wykonanie na swoim pogrzebie” – podkreślili organizatorzy wydarzenia z NIFC.

W czwartek 17 października 2019 r. Mozartowską mszę żałobną wykona w warszawskiej świątyni międzynarodowe grono solistów oraz {oh!} Orkiestra Historyczna i chór Collegium Vocale 1704. W gronie solistów znajdą się: sopranistka Johanna Winkel; Marie Henriette Reinhold, alt; Patrick Grahl, tenor oraz Kresimir Strazanac, bas-baryton.

Koncert poprowadzi jeden z największych znawców stylu historycznego, niemiecki kameralista – klawesynista i pianista Andreas Staier.

Z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Requiem było już w warszawskiej świątyni wykonywane przez takie zespoły, jak: Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brueggena, Collegium 1704 Václava Luksa i Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.

Tradycyjnie już i tegoroczny koncert transmitować będzie i nagrywać Program 2 Polskiego Radia.

 

PAP

drukuj