fot. diecezja.pl

Renowacja zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Kolejne tomy rękopisów z najstarszego zbioru archiwaliów przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie przeszły konserwację.  W tym roku zabiegom konserwatorskim poddano 53 tomy – 9 tomów Officialiów i 44 tomy Episcopaliów.

Akta Officialiów i Episcopaliów Archidiecezji Krakowskiej to jedyny w Polsce zbiór akt dokumentujących funkcjonowanie diecezji rok po roku na przestrzeni czterech wieków – od 1410 do 1797 roku. Liczy 625 tomów rękopiśmiennych ksiąg. Każda z ksiąg ma od 600 do nawet 2,5 tys. stron – mówi metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

– W tamtych realiach XVI i XVII wieku działalność Kościoła była bardzo głęboko związana z całą rzeczywistością państwa polskiego i kultury polskiej. Trudno z resztą było wtedy te rzeczy od siebie oddzielić, mając na uwadze, że właśnie w tamtych latach, w tamtych wiekach bardzo aktualne i bardzo widoczne dla wszystkich było przedłużenie tego, co zaczęło się w 966 r., gdzie wraz z chrztem Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polan, na ziemie Polan wkroczyło chrześcijaństwo, a więc był to początek chrześcijaństwa polskiego, ale także początek dziejów narodu polskiego i dziejów polskiej państwowości – zaznacza metropolita krakowski.

W tym roku do pierwotnego blasku wróciły 53 tomy rękopisów. Zniszczenia spowodowane upływającym czasem, sposobem korzystania z ksiąg oraz śladami po owadach były duże – zauważa Ewa Pietrzak, konserwator dzieł sztuki.

– Niektóre wymagają naprawdę wielotygodniowych zabiegów, bo tak jak wcześniej powiedziałam, niektóre woluminy mają ponad 1000 kart, a każdą kartę, każdą stronę trzeba przewrócić, oczyścić, pęknięcia zabezpieczyć – także najbardziej żmudna i czasochłonna praca jest właśnie przy bloku – mówi Ewa Pietrzak.

Księgi, które zostały poddane konserwacji, zostaną także poddane digitalizacji – podkreśla ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Krakowskiej Kurii.

– Co oznaczać będzie, że jesteście państwo tymi, którzy widzieć je mogą jeszcze fizycznie, bo jeżeli zostaną poddane po konserwacji digitalizacji, to czytelnicy będą korzystać już z tego materiału zdigitalizowanego – wyjaśnia ks. prof. Jacek Urban.

Prace konserwatorskie przy zbiorach Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie trwają od 2010 roku. Ratowanie archiwaliów wsparł finansowo minister kultury i dziedzictwa narodowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj