fot. PAP/Adam Warżawa

Rekordowy wzrost wpływów z podatków i cła

Rekordowy wzrost wpływów z podatków i cła w województwie pomorskim. Do budżetu państwa z tego regionu wpłynęło 15 proc. więcej pieniędzy. To efekt m.in. rozwoju terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku. 

Pomorze jest regionem szczególnie ważnym dla Krajowej Administracji Skarbowej – zapewniała w środę minister finansów Teresa Czerwińska. W ubiegłym roku region zasilił budżet ponad 32 mld zł. Kluczem do rozwoju Pomorza jest współpraca skarbówki z portem w Gdańsku.

– Port to jest szansa rozwojowa. To jest to okno na świat, które mamy tutaj przy wsparciu warunków naturalnych – wskazała minister Teresa Czerwińska.

Celnicy robią wszystko, żeby jak najszybciej sprawdzać towary przypływające do Polski. Wykorzystują do tego m.in. nowoczesny rentgen. Współpraca z portami układa się bardzo dobrze – powiedział Tomasz Słaboszowski z Gdańskiej Izby Administracji Skarbowej.

– Robimy wszystko, żeby wzajemnie się słuchać i wzajemnie sobie pomagać – podkreślił Tomasz Słaboszowski.

Port w Gdańsku cały czas się rozwija i ma duże ambicje – zwrócił uwagę wiceprezes DCT Gdańsk Adam Żołnowski.

– Jest szansa, by przeładunki w samy DCT Gdańsk osiągnęły 1\4 tego co przeładowuje Hamburg, mając u siebie 4 duże działające terminale. To jest sukces, którego nie można było osiągnąć bez dobrej współpracy i zrozumienia z KAS – zaznaczył Adam Żołnowski.

W 2018 r. w Gdańsku przeładowanych zostanie nawet 2 miliony kontenerów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj