Rekompensaty za ptasią grypę

Rosja rozszerza restrykcje na import drobiu z Polski z powodu ptasiej grypy. To oznacza kolejne straty dla rolników. Gospodarze mogą jednak liczyć na wsparcie rządu. Na rekompensaty dla tych, którzy ucierpieli z powodu ptasiej grypy przeznaczono 30 milinów złotych. Wnioski można składać do końca lutego.

W powiecie ostrzeszowskim zanotowano aż trzy ogniska ptasiej grypy. Z powodu wirusa we wsi Chlewo trzeba było wybić aż dziewiętnaście tysięcy kaczek.

– Przeprowadzono pełną likwidację stada, zostało ono zabite przez gazowanie, a następnie wywiezione do zakładu utylizacyjnego – tłumaczył Tomasz Wielich, wojewódzki inspektor weterynaryjny do spraw zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.

Było to spowodowane nagłym padnięciem kilkuset kaczek, więc zaczęto podejrzewać ptasią grypę.

– W wyniku zgłoszenia, trzeba jak najszybciej dokonać dochodzenia epizodycznego, pobrania prób i wyjaśnienia czy to podejrzenie się potwierdza czy nie. Jeżeli się potwierdza to trzeba przystąpić do działań zmierzających do likwidacji ogniska choroby zakaźnych – mówił powiatowy lekarz weterynarii w Ostrzeszowie Krzysztof Lamek.

Od razu wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa. Uruchomiono dwie strefy: strefę zapowietrzoną o średnicy trzech kilometrów i strefę zagrożoną do dziesięciu kilometrów. Nie wiadomo w jaki sposób kaczki zaraziły się ptasią grypą. Prawdopodobną przyczyną choroby był kontakt z ptasią grypą.

– Przestrzegamy hodowców drobiu, żeby stosowali zasady bioasekuracji i w możliwie najlepszy sposób zabezpieczali swoje hodowle przed możliwym kontaktem – dodał Tomasz Wielich.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku ptasiej grypy, mogą składać wnioski o wypłatę odszkodowań do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Od 1 do 28 lutego agencja przyjmuje wnioski (dokładniej robią to jej biura powiatowe) dotyczące pomocy i rekompensat spowodowanych występowaniem ptasiej grypy na terytorium Polski – wyjaśnił Krzysztof Adamkiewicz szef regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.

W przypadku straty indyka lub strusia wypłacone będzie 25 złotych od sztuki, 15 złotych za kaczkę lub gęś, z kolei za kurę 5 złotych.

– Widać, że zainteresowanie wśród producentów drobiu jest. Dopytują się, pytają jak to wygląda. Mamy w tym celu utworzone punkty informacyjne – akcentował Krzysztof Adamkiewicz.

Odszkodowania dla gospodarzy wypłacane będą w ciągu trzech miesięcy. Na rekompensaty za ptasią grypę rząd przeznaczył 30 milionów złotych. Na razie wypłacono 13 milinów złotych. Dotychczas w całym kraju wykryto ponad czterdzieści ognisk ptasiej grypy. Najgorsza sytuacja panuje w województwie lubuskim. Od grudnia ubiegłego roku zutylizowano ponad milion hodowlanych ptaków. Jednak to nie koniec ognisk choroby. Wszystko wskazuje na to, że konieczne będzie wybicie kolejnych stad.

 

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl