PAP/Jan Dzban

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla wszystkich

We wtorek zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 9 tys. osób. 601 osób zmarło. Do tej pory w Polsce wykonano ponad 9 mln szczepień. W pełni, dwiema dawkami, zaszczepiono już ponad 2 mln Polaków. Tak przedstawia się bilans pandemii w Polsce.

Zgodnie z zapowiedziami rząd przedstawił we wtorek zmiany w harmonogramie szczepień. Do soboty rejestracja będzie odbywać się według ustalonego dotąd porządku.

– Od poniedziałku przyspieszamy – będziemy rozpoczynali rejestrację każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym w poniedziałek, 26 kwietnia, zaczynamy roczniki: 1974 i 1975 – przekazał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Tak będzie do 7 maja. Dotyczy to wszystkich obywateli od 18. roku życia.

– 7, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki – wskazał Michał Dworczyk.

Jak poinformował szef KPRM, wszystkie osoby mogące i chcące się zaszczepić 9 maja będą posiadały już e-skierowania. Rejestracja dla osób między 18. a 29. rokiem życia ruszy 4 maja. To grupa ok. 340 tysięcy obywateli.

Od wtorku na swoją kolej czeka także premier Mateusz Morawiecki.

Dziś nadszedł dzień, kiedy mogę powiedzieć: zarejestrowałem się! Wczoraj uruchomiono rejestrację dla mojego rocznika – 1968, więc wziąłem telefon, wykręciłem numer 989, podałem dane… I jest! Szczepionka AstraZeneca już na mnie czeka– przekazał prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zapowiedział, że niedługo każdy otrzyma swoją dawkę, jeśli tylko wyrazi na to chęć. Tymczasem AstraZeneca po raz kolejny zapowiedziała zmniejszenie dostaw do Polski.

– Zamiast 268 tys. sztuk szczepionki dojedzie 67 tys. Niestety również mamy informację, że w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie, to znaczy, że dostawy będą ograniczone – powiedział Michał Dworczyk.

Władze zapowiadają, że nie powinno to wpłynąć na harmonogram szczepień. Z kolei Europejska Agencja Leków wydała we wtorek oświadczenie w sprawie preparatu Johnson&Johnson. Wykazano, że szczepionka może mieć związek z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy niskim poziomie płytek krwi.

„COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłaszane zakrzepy krwi przy małej liczbie płytek krwi są bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki Janssen w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych” – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków.

Przyspieszenie [Narodowego Programu Szczepień]  być może pozwoli na luzowanie części obostrzeń – wskazał Piotr Müller, rzecznik rządu. Wszystko zależy od danych epidemicznych.

– Jutro możemy spodziewać się informacji co do kwestii związanych z obostrzeniami w następnych dniach po terminie, do którego aktualnie obowiązują obostrzenia – poinformował Piotr Müller.

Chodzi m.in. o możliwość organizacji wesel i odmrażania kolejnych sektorów gospodarki – wskazywał rzecznik rządu.

TV Trwam News

drukuj