PAP/Jan Dzban

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla wszystkich

We wtorek zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 9 tys. osób. 601 osób zmarło. Do tej pory w Polsce wykonano ponad 9 mln szczepień. W pełni, dwiema dawkami, zaszczepiono już ponad 2 mln Polaków. Tak przedstawia się bilans pandemii w Polsce.

Zgodnie z zapowiedziami rząd przedstawił we wtorek zmiany w harmonogramie szczepień. Do soboty rejestracja będzie odbywać się według ustalonego dotąd porządku.

– Od poniedziałku przyspieszamy – będziemy rozpoczynali rejestrację każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym w poniedziałek, 26 kwietnia, zaczynamy roczniki: 1974 i 1975 – przekazał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

https://twitter.com/PremierRP/status/1384412457284874240

Tak będzie do 7 maja. Dotyczy to wszystkich obywateli od 18. roku życia.

– 7, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki – wskazał Michał Dworczyk.

Jak poinformował szef KPRM, wszystkie osoby mogące i chcące się zaszczepić 9 maja będą posiadały już e-skierowania. Rejestracja dla osób między 18. a 29. rokiem życia ruszy 4 maja. To grupa ok. 340 tysięcy obywateli.

https://twitter.com/PremierRP/status/1384111648399523842

Od wtorku na swoją kolej czeka także premier Mateusz Morawiecki.

Dziś nadszedł dzień, kiedy mogę powiedzieć: zarejestrowałem się! Wczoraj uruchomiono rejestrację dla mojego rocznika – 1968, więc wziąłem telefon, wykręciłem numer 989, podałem dane… I jest! Szczepionka AstraZeneca już na mnie czeka– przekazał prezes Rady Ministrów.

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1384445352376520705

Szef rządu zapowiedział, że niedługo każdy otrzyma swoją dawkę, jeśli tylko wyrazi na to chęć. Tymczasem AstraZeneca po raz kolejny zapowiedziała zmniejszenie dostaw do Polski.

– Zamiast 268 tys. sztuk szczepionki dojedzie 67 tys. Niestety również mamy informację, że w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie, to znaczy, że dostawy będą ograniczone – powiedział Michał Dworczyk.

Władze zapowiadają, że nie powinno to wpłynąć na harmonogram szczepień. Z kolei Europejska Agencja Leków wydała we wtorek oświadczenie w sprawie preparatu Johnson&Johnson. Wykazano, że szczepionka może mieć związek z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy niskim poziomie płytek krwi.

„COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłaszane zakrzepy krwi przy małej liczbie płytek krwi są bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki Janssen w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych” – czytamy w oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków.

Przyspieszenie [Narodowego Programu Szczepień]  być może pozwoli na luzowanie części obostrzeń – wskazał Piotr Müller, rzecznik rządu. Wszystko zależy od danych epidemicznych.

– Jutro możemy spodziewać się informacji co do kwestii związanych z obostrzeniami w następnych dniach po terminie, do którego aktualnie obowiązują obostrzenia – poinformował Piotr Müller.

Chodzi m.in. o możliwość organizacji wesel i odmrażania kolejnych sektorów gospodarki – wskazywał rzecznik rządu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl