fot. flickr.com

RCB: kolejna osoba zmarła z powodu zatrucia tlenkiem węgla

Kolejna osoba zmarła w sobotę z powodu zaczadzenia; od 1 października to w sumie 15 osób – poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z zatruciami tlenkiem węgla.

RCB przypomniało w niedzielę na Twitterze o potrzebie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z kolejnym przypadkiem śmiertelnego zatrucia czadem.

„Nie zasłaniaj i nie zaklejaj kratek wentylacyjnych; sprawdź szczelność przewodów kominowych; wietrz pomieszczenia, w których korzystasz z piecyków, kuchenek lub term gazowych; sprawdzaj wentylację pomieszczeń, zwłaszcza łazienek; zainstaluj czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla” – zaleca RCB.

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się czadzie, mogą być: zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, poczucie osłabienia, drgawki, wymioty, zwolniony oddech i zaburzenia tętna – wskazano.

Czad (tlenek węgla), zwany „cichym zabójcą”, jest bezwonny i bezbarwny. W wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony jest transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym czad był powodem śmierci 61 osób.

PAP/RIRM

drukuj