fot. PAP/Tomasz Gzell

Raport „30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce”: USA drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce pod względem wartości inwestycji i liczby projektów

Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce pod względem wartości inwestycji i liczby projektów – wynika z raportu „30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce”. Obecnie w Polsce funkcjonuje 1540 firm amerykańskich. Rząd pracuje nad kolejnymi ułatwieniami dla inwestorów zagranicznych.

Firmy amerykańskie chętnie inwestują w Polsce – mówi Stacy Ligas z międzynarodowej firmy doradczej KPMG.

– Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce to aż prawie 63 mld dolarów na koniec 2018 roku i ta kwota obejmuje całość inwestycji do Polski –  bezpośrednich, jak i tych pośrednich – wskazuje Stacy Ligas.

Według raportu „Trzydzieści lat inwestycji amerykańskich w Polsce” inwestycje  te stanowią 11 proc. wszystkich przedsięwzięć zagranicznych w Polsce. Nad Wisłą powstało prawie 300 tysięcy miejsc pracy. Pomimo pandemii współpraca się rozwija – zaznacza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Stany Zjednoczone są wciąż jednym z ważniejszych partnerów i inwestorów w Polsce – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

W ostatnich lata inwestycje amerykańskie rosły półtora razy szybciej niż innych państw. Jak mówi prezes rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh, kapitał amerykański wykorzystywany jest na rozwój nowych technologii.

– Produkcje globalne, usługi, prace badawcze – wyjaśnia Tony Housh.

57 proc. inwestycji amerykańskich ulokowano poza Warszawą. Firmy amerykańskie chętnie korzystają ze specjalnych stref ekonomicznych – katowickiej, łódzkiej i wałbrzyskiej. Prowadzony jest tam 100 inwestycji o wartości 7,2 mld złotych.

– Mówimy głównie o produkcji środków transportu, jeśli chodzi o katowicką, wałbrzyską, Jeśli chodzi o łódzką – to  IT, telekomunikacja –   mówi wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Rząd pracuje nad projektem pomocy dla inwestorów planujących duże inwestycje.

– To ma być szybka ścieżka obsługi dla inwestorów od pewnego wolumenu inwestycji. Wiemy, że wielkoskalowe inwestycje wymagają nie tylko uzyskiwania szeregu pozwoleń, jeżeli są to inwestycje zagraniczne – wskazuje wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Projekt ustawy jeszcze w tym roku ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów. W Polsce od lat działają amerykańskie giganty z branży IT, m.in. Google, Intel i Microsoft. Ostatni współpracuje z ponad 6 tysiącami polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W czerwcu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda poinformował o poszerzeniu współpracy.

Google opublikowała informację, że będzie także inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w Polsce, również technologii informatycznych, że to będzie jeszcze większa inwestycja niż inwestycja Microsoftzaznaczył Andrzej Duda. 

Inwestowaniem w naszym kraju zainteresowane są nie tylko amerykańskie firmy. Po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią rośnie liczba spółek zakładanych przez zagranicznych inwestorów. W czerwcu powstało ich o 8,5 proc. więcej niż w maju.

Inwestorów przyciągają efekty działań rządu – podkreśla prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak.

– Znakomitą kondycję Polski po pandemii, którą opiniuje pozytywnie wiele podmiotów, w tym Bank Światowy – mówi prof. Zbigniew Krysiak.

Nowe spółki nastawione są na handel, budownictwo i transport.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl