Rafał Baniak, wiceminister gospodarki i skarbu w rządzie PO-PSL, został tymczasowo aresztowany

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla Rafała Baniaka, szefa Pracodawców RP oraz byłego wiceministra gospodarki i skarbu w rządzie PO-PSL. Sprawa dotyczy korupcji, powoływania się na wpływy i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Rafał Baniak oraz trzech przedsiębiorców: Artur P., Wojciech S. i Waldemar K. zostali zatrzymani przez CBA w środę na polecenie Prokuratury Krajowej.  Śledczy postawili im zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wystawiania fałszywych faktur o wartości siedmiu milionów złotych, popełnienia zbrodni VAT-owskiej oraz wyprania prawie czterech mln złotych.

– Z ustaleń śledczych wynika, że grupa wprowadzała do obrotu faktury VAT na fikcyjne usługi dotyczące wywozu i utylizacji nieczystości z terenu Warszawy. Łączna kwota przyjętych z tego procederu korzyści majątkowych wyniosła pięć milionów złotych – mówił Arkadiusz Puławski z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM.

Były wiceminister rządu PO-PSL, Rafał Baniak, usłyszał również zarzut powoływania się na wpływy. W zamian za łapówki miał gwarantować dostęp do zamówień publicznych wartych 600 mln złotych realizowanych na rzecz warszawskiego MPO. Według śledczych prezes Pracodawców RP żądał pięciu procent od wartości każdego zamówienia, a dwóch zatrzymanych przedsiębiorców stworzyło mechanizm do wyprowadzania pieniędzy na łapówki.

– Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji w całym kraju, w tym w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania miasta Warszawy – zaakcentował Arkadiusz Puławski.

Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, wyraził gotowość do współpracy ze służbami.

– My jesteśmy otwarci do współpracy, nawet jeśli uważamy czasami, że niektóre kontrole mają podłoże polityczne. Tu nie jestem w stanie tego rozstrzygnąć – powiedział Rafał Trzaskowski.

Od początku roku w śledztwie dotyczącym sprawy zatrzymano już 12 osób.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl