fot. Tomasz Młynarczyk

W Radzyniu Podlaskim odbyły się warsztaty dziennikarskie

W Radzyniu Podlaskim odbyły się dziś warsztaty dziennikarskie ,,Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Ich uczestnikami byli uczniowie gimnazjum oraz liceum. Zajęcia przeprowadzili wykładowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy Radia Maryja i TV Trwam.

Warsztaty rozpoczęły od wykładu „Język obrazu – podstawy przekazu telewizyjnego”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie i przebieg programów telewizyjnych od strony technicznej. Podczas I części prowadzący przekazał uczestnikom, jak ważna jest rola kamery, ton głosu, dźwięk i obraz.

W czasie przerwy uczniowie mogli obejrzeć wóz transmisyjny i spróbować swoich sił w pracy z kamerą. Dalsza część zajęć obejmowały kwestie oświetlenia, charakteryzacji i montażu.

Po zakończonych warsztatach dotyczących telewizji odbył się kolejny wykład – „Świat dźwięku – mowa, śpiew, muzyka”. Uczestnicy poznali historię ewolucji nagrywania dźwięku, sposoby manipulowania nim oraz jego znaczenie w różnego rodzaju produkcjach.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów mogli wziąć udział w prezentacji „Słowo w druku – podstawy dziennikarstwa prasowego”. Te zajęcia miały na celu pokazać różnicę między informacją a opinią oraz perswazją a manipulacją.

Zajęcia zaciekawiły wszystkich uczestników. Uczniowie chętnie angażowali się i korzystali z udostępnionego sprzętu.

– Tego typu spotkania pomagają rozwijać pasje. Pokazują, jak media działają od kuchni – to inaczej przedstawiona rzeczywistość – zaznaczył jeden z uczestników.

Każdy znalazł tutaj temat, który przykuł jego uwagę. Uczennicę klasy II liceum szczególnie zainteresował montaż.

– Nie sądziłam, że manipulacja dźwiękiem i obrazem jest tak efektowna – akcentowała.

Młodzież czynnie uczestniczyła w zajęciach, co pozwalało jej na lepsze zrozumienie różnego aspektu mediów.

 

Joanna Głodek, Maja Niewęgłowska/RIRM

 

 

drukuj