fot. MW/flickr.com

R. Dambek: „Gryf Pomorski” był czynnym oporem wobec terroru niemieckiego

„Gryf Pomorski” był czynnym oporem wobec terroru niemieckiego – zaznaczył Roman Dambek, prezes stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

W niedzielę w archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku sprawowana będzie Eucharystia w intencji założyciela i przywódcy „Gryfu Pomorskiego” kpt. Józefa Dambka oraz jego żołnierzy.

Chcemy upamiętnić bohaterstwo i heroizm ludzi, którzy walczyli i oddali życie w obronie polskości – zaznaczył szef stowarzyszenia i bratanek przywódcy Gryfu Roman Dambek.

– W warunkach terroru niemieckiego 1939 roku – gdy wymordowano 30-50 tys. mieszkańców, patriotów polskich na ziemi pomorskiej, 50 proc. stanu duchowieństwa diecezji chełmińskiej, prawie 100 tys. gdynian wysiedlono – w takich warunkach odpowiedzią na to był czynny opór, poprzez stworzenie tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski” na czele z kpt. Józefem Dambkiem. Jest to wielki szacunek dla tych odważnych Polaków tutaj na Pomorzu. W ten sposób chcemy pokazać, że Pomorze to Polska, a Kaszubi, Kociewiacy zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie – podkreślił Roman Dambek.

Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30. Eucharystii będzie przewodniczył ks. prof. Krzysztof Kinowski.

Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. W wydarzeniu weźmie udział Asysta Wojskowa Marynarki Wojennej z Gdyni. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie patriotyczne.

Więcej informacji można przeczytać [tutaj].

 

RIRM

drukuj