fot. PAP/Tomasz Gzell

PTR przeciwne projektowi ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Polskie Towarzystwo Rehabilitacji protestuje przeciwko skandalicznemu trybowi prac nad projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Podkreślają, że merytoryczne uwagi zgłaszane podczas prac w podkomisji są całkowicie pomijane, a procedowana ustawa jest pełna sprzeczności.

Doktor nauk medycznych Arkadiusz Szalewski kierujący pododdziałem Rehabilitacji Dziecięcej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, powiedział, że projekt nie przedstawia kompetencji fizjoterapeuty.

– Szybkie wprowadzanie ustawy, w której nie określamy kompetencji, roli poszczególnych członków zespołu, nadajemy kompetencje – bo my nie możemy się dowiedzieć, jakie te kompetencje są, tak przebiegają prace w podkomisji zdrowia – budzi nasz niepokój. Musimy dbać o życie i zdrowie pacjenta – zwrócił uwagę dr Arkadiusz Szalewski.

Dr Krzysztof Wasiak, który kieruje oddziałem rehabilitacji w centrum w Konstancinie, powiedział, że w myśl ustawy fizjoterapeuta byłby samodzielnym zawodem medycznym.

– Mamy taki wzorcowy team rehabilitacyjny i u nas nie ma problemów kompetencyjnych. Natomiast po wejściu tej ustawy okaże się, że fizjoterapeuta jest poza tym zespołem i fizjoterapia zaczyna żyć własnym życiem, obok normalnej medycyny. Tak nie powinno być. Tak samo ustawa nie określa odpowiedzialności fizjoterapeuty – bo jednak każdy, kto pracuje z pacjentem, musi mieć odpowiedzialność za błędy i za powikłania swojego postępowania – podkreślił dr Krzysztof Wasiak.

Polskie Towarzystwo Rehabilitacji zwróci się w najbliższym czasie o pomoc i rzetelne prace nad projektem.

RIRM

drukuj