PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej w Kijowie: Jako Ukraina i Unia Europejska jesteśmy rodziną. Wasza przyszłość jest z nami w naszej wspólnej Unii

W Kijowie odbył się w piątek pierwszy szczyt UE–Ukraina od początku rosyjskiej agresji, a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego. Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, zapewnił, że Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę wszystkimi możliwymi środkami i tak długo, jak to potrzebne.

Bruksela na razie nie złożyła Ukrainie żadnych deklaracji dotyczących negocjacji akcesyjnych czy samego członkostwa we Wspólnocie. Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, zaznaczył natomiast, że UE będzie stać u boku Ukrainy, aby odbudować ten kraj.

– Jako Ukraina i Unia Europejska jesteśmy rodziną. Przyszłość Ukrainy jest w UE. Ukraińcy jasno wybrali wolność, demokrację i rządy prawa, a my w Unii Europejskiej zdecydowaliśmy, że wasza przyszłość jest z nami w naszej wspólnej Unii – mówił przewodniczący RE.

Ukraina wysłała wniosek o członkostwo kilka dni po rosyjskiej napaści. W czerwcu 2022 roku uzyskała status kraju kandydującego. Teraz władze w Kijowie oczekują, że do końca roku rozpoczną negocjacje członkowskie.

W deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu napisano, że decyzję o dalszych krokach UE podejmie po spełnieniu przez Ukrainę wymogów dotyczących m.in. walki z korupcją czy reform w sądownictwie.

Unia Europejska przekazała do tej pory Ukrainie broń, generatory prądu, a także środki dla szkół i szpitali o łącznej wartości 60 miliardów euro.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl