Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa – 9 maja

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się 9 maja – wynika z projektu rozporządzenia premiera.

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa są konieczne po rezygnacji Tadeusza Ferenca, który pełnił tę funkcję od ponad 18 lat. Swoje odejście uzasadniał stanem zdrowia. Wieloletni prezydent Rzeszowa na swojego następcę wskazał polityka Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła.

W ubiegłym tygodniu lokalne struktury PiS przyjęły jednogłośne stanowisko o konieczności wskazania własnego kandydata na prezydenta miasta. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, podkreślił, że nie jest możliwe, aby PiS nie wystawiło swojego kandydata. Kandydata zamierza wystawić także Porozumienie. Liderzy partii opozycyjnych deklarują wolę wyłonienia wspólnego kandydata. Chce tego Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Z nieoficjalnych medialnych informacji wynika, że Platforma Obywatelska zamówiła sondaż. Ma on dać odpowiedź na pytanie, który z potencjalnych kandydatów opozycyjnych miałby największe szanse w walce o Rzeszów. W badaniu wymieniono m.in. niedawnego bliskiego współpracownika Tadeusza Ferenca Konrada Fijołka, wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego, posła KO Pawła Kowala oraz europoseł PO Elżbietę Łukacijewską. PSL zaproponowało kandydaturę lokalnego działacza Edwarda Słupka. Chęć kandydowania na prezydenta Rzeszowa zgłosił też były poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.

Przedterminowe wybory mają odbyć się 9 maja. Do 16 kwietnia jest czas na zgłaszanie Miejskiej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta miasta.

TV Trwam News

drukuj