fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przed wakacjami nie będzie powrotu do szkół na tradycyjne zajęcia

Uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych przed wakacjami. W szkolnych murach na pewno na egzaminach spotkają się uczniowie ostatnich klas.

Edukacja zdalna została przedłużona do 26 czerwca.

– Już fizycznie, w dużych grupach, całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami. Mam nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Od 6 maja czynne są przedszkola i żłobki, gdzie pod opieką jest 186 tysięcy dzieci. Z kolei od 25 maja otwarte zostały podstawówki dla uczniów klas I-III. Z zajęć opiekuńczych korzysta blisko 55 tysięcy dzieci. Od poniedziałku ruszyły konsultacje z nauczycielami dla wszystkich uczniów.

– Kształcenie na odległość ma pewne ograniczenia. Tego bezpośredniego kontaktu nauczyciela oraz ucznia nie da się zastąpić nawet najnowocześniejszymi narzędziami – zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Od poniedziałku do praktycznych zajęć wrócili uczniowie ostatnich klas szkół branżowych. Uczniowie wracają też do praktyk zawodowych. Tuż przed zakończeniem roku Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował, aby wszystkim uczniom podwyższyć oceny.

– Mam nadzieję, że będzie to przyjęte z aprobatą. Od września, gdy dzieci będą tęskniły za szkołą, za kolegami, za spotkaniami, za rozmową, to wtedy wrócimy z jeszcze większą energią i na pewno wtedy wszyscy będą mieli równe szanse nadrobić – stwierdził Mikołaj Pawlak.

Ruszają przygotowania do wakacji. Tradycyjne kolonie, obozy, oazy oraz półkolonie będą mogły się odbywać z zachowaniem rygorystycznych wytycznych. Resort edukacji zapowiedział, że – jak co roku – będzie wspierał finansowo wyjazdy dzieci. Wsparcie organizacji wypoczynku zapewni wojsko.

– Zależy nam na tym, żeby młodzież i dzieci mogły bezpiecznie wypocząć w czasie wakacji – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jeszcze przed wakacjami uczniów ostatnich klas czekają egzaminy. Matury rozpoczną się 8 czerwca, z kolei egzamin ósmoklasisty 16 czerwca. Zaplanowano też dodatkowe terminy w lipcu, aby osoby chore lub przebywające w kwarantannie mogły przystąpić do egzaminów i uczestniczyć w normalnych rekrutacjach.

TV Trwam News

drukuj