fot. PAP/Roman Zawistowski

„Przed Bitwą Warszawską” – pomnik upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r.

W Skierniewicach dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika „Przed Bitwą Warszawską”. Monument znajduje się na skwerze  przy dworcu kolejowym.

Pomnik, projektu profesora Karola Badyny, przedstawia cztery historyczne postaci naturalnej wielkości wykonane z brązu. To marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, naczelny ataman wojsk ukraińskich Symon Petlura oraz doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle’a. Umiejscowienie pomnika na skwerze przy dworcu kolejowym nie jest przypadkowe.

– Najważniejsze są rozrzucone na placu w nieładzie kubiki symbolizujące skrzynie z amunicją, nawiązujące do wydarzenia, które miało wpływ na przebieg Bitwy Warszawskiej i w ostatniej chwili przyczyniło się do zwycięstwa w wojnie z bolszewikami – wskazał prof. Karol Badyna, autor pomnika.

Monument jest znakiem wdzięczności narodom, które sto lat temu wspierały Polskę w walce z bolszewikami – podkreślał prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

– Pomnik, który tutaj odsłaniamy – trochę spóźniony, ale odsłaniamy go  w 100-lecie Bitwy Warszawskiej – jest przede wszystkim pomnikiem solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej. To wtedy Polacy razem z Ukraińcami, Węgrami, Francuzami, Białorusinami, Amerykanami, Rumunami – byliśmy wszyscy razem – powiedział prof. Piotr Gliński,  wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Musimy pamiętać o bohaterstwie tych ludzi – mówił marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz.

– Nie byłoby tego zwycięstwa także bez współpracy wszystkich narodów Europy Środkowej. Ta współpraca stworzyła wówczas na nowo Europę niepodległych państw, Europę niepodległych narodów – ocenił Antoni Macierewicz.

Inicjatorem wybudowania pomnika jest Stowarzyszenie Przed Bitwą Warszawską 1920, które podjęło współpracę z resortem kultury.

TV Trwam News

drukuj