Przebudowa stopnia wodnego na Przegalinie zakończona

Zakończyła się przebudowa stopnia wodnego w Gdańsku na Przegalinie. Obiekt ma zabezpieczyć przed powodzią całe Żuławy.

Żuławy to jedyny teren w Polsce leżący w depresji, czyli znajdujący się poniżej poziomu morza. Dlatego – zwłaszcza w okresie roztopów – zagrożony jest powodzią. Istotną rolę w walce z tym zjawiskiem odgrywają śluzy. Taki obiekt znajduje się między innymi w Gdańsku-Przegalinie. Właśnie zakończyła się jego modernizacja.

– To był drugi etap. Pierwszy etap został zrealizowany w poprzednich latach, a my już szykujemy się do etapu trzeciego i jest to przebudowa ujścia Wisły, remont kolejnych budowli regulacyjnych na Wiśle – poinformował dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Andrzej Winiarski.

Planowane jest także zamontowanie monitoringu, który będzie zwiększał poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Prace remontowe na śluzie polegały na wzmocnieniu konstrukcji żelbetowej. Zamontowano także nowe wrota, które jako jedyne w Polsce działają w oparciu o napęd wodny. Powstał stalowy pomost, przy którym będą mogły cumować lodołamacze.

Remont śluzy południowej to kompleksowe zabezpieczanie Żuław – podkreślił wiceprezes Wód Polskich, Krzysztof Woś.

– Jest to jedno z pięciu zadań, jakie były przewidziane w ramach tego kompleksowego programu. Jedno zadanie, również bardzo istotne z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej, to jest odbudowa zniszczonych ostróg. W ramach tego programu udało się nam odbudować 19 ostróg – mówił.

Modernizacja ostróg jest niezbędna do ulepszenia pracy lodołamaczy, które każdego roku działają na Wiśle, aby nie dochodziło do zatorów i w konsekwencji tego – podtopień. Remont pochłonął blisko 65 milionów złotych. Większą część inwestycji pokryły Wody Polskie. Modernizację dofinansowano z budżetu państwa.

– Inwestycje hydrotechniczne zwracają się w sposób stukrotny, patrząc na doświadczenie państw zachodnich, ale nie tylko. Patrząc na doświadczenie naszych dziadków, ojców, którzy w to inwestowali, nie możemy zejść z tej drogi i taka inwestycja, jak dzisiaj na Przegalinie pod Gdańskiem, utwierdza nas w przekonaniu, że ta droga jest słuszna – zwrócił uwagę wiceminister infrastruktury, Grzegorz Witkowski.

Jako że obiekt jest zabytkowy, zachował on pierwotną formę. Niedaleko znajduje się także zabytkowa maszynownia, która została otwarta w czwartek dla zwiedzających.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl