PAP/Marcin Obara

Protest górników

Unijna dyrektywa metanowa stanowi poważne zagrożenie dla polskiego górnictwa. W Warszawie przeciwko unijnym propozycjom protestowali dziś górnicy.

„Musimy powstrzymać zagładę górnictwa i Śląska!” – pod takim hasłem w Warszawie protestowali dziś górnicy. Niesione trumny to symbol pokazujący, co czeka polskie górnictwo po wprowadzeniu unijnej dyrektywy metanowej.

– Postulat jest jeden i prosty: chcemy zamanifestować stanowczy sprzeciw wobec idiotycznej polityki Unii Europejskiej – powiedział jeden z protestujących.

Przepisy uderzą głownie w Polskę. Nasz kraj emituje bowiem najwięcej metanu w całej UE. Według wyliczeń wydobycie tysiąca ton  węgla kamiennego to 9 ton emisji metanu. Komisja Europejska chce, aby do 2027 r. było to 5 ton, a do 2031 roku – 3 tony.

– W tych ograniczeniach nie przetrwa żadna z kopalń obecnie eksploatujących węgiel – podkreślali uczestnicy manifestacji.

Argumenty górników w pełni popiera polski rząd.

– Zgadzamy się z górnikami, że jest to bardzo poważny problem; jest to kolejna próba ataku na polski przemysł energetyczny, przemysł górniczy – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier zachęcał dziś górników do współpracy z rządem – adresatem protestów nie jest bowiem polski rząd, a Komisja Europejska, która forsuje radykalne rozwiązania w ramach unijnej dyrektywy metanowej.

– My, przedstawiciele rządu i strony społecznej, związków zawodowych, razem pojedźmy do Brukseli, bo mamy wspólny interes – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

A ten interes to nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale też wiele miejsc pracy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl