By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66010235

Propozycja budżetu Ch. Michela zakłada zmniejszenie środków na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną

Powiązanie środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności to jedna z propozycji nowego unijnego budżetu. Projekt przygotował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ponadto szef RE chce zmniejszenia środków na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną. Na obu tych obszarach bardzo zależy Polsce.

Na 20 lutego zaplanowany jest szczyt na temat nowego budżetu na lata 2021-2027. Plan unijnych przychodów i wydatków przygotował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Propozycje te były poprzedzone konsultacjami z przywódcami państw członkowskich.

W ubiegłym tygodniu szef Rady rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Polski premier zaproponował m.in. poszukiwanie nowych źródeł dochodów dla unijnego budżetu.

– Jedna z opłat, która została zaprezentowana jako potencjalne źródło dochodów własnych to opłata plastikowa od używania plastiku w różnej formie w szczególności butelek plastikowych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Rzeczywiście przewodniczący Rady Charles Michel uwzględnił w swoim projekcie budżetu przychody z tytułu opłat od opakowań plastikowych. Miałyby je wpłacać kraje za plastik niepoddany recyklingowi. Źródłem dodatkowych dochodów miałyby być także wpływy ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2, ale w propozycji Charlesa Michela jest dużo niekorzystnych rozwiązań dla Polski. Jest to między innymi zmniejszenie środków na politykę spójności, z której finansuje się szereg inwestycji w wielu regionach naszego kraju. Mniej ma być też na priorytetową dla Polski Wspólną Politykę Rolną.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że Polska nie godzi się na cięcia w budżecie rolnym.

– Nie wiadomo jakie będą ostateczne rozwiązania, ale Europa nie może oczekiwać, że rolnictwo europejskie przyjmie na siebie nowe – jak oni mówią ambitne – wyzwania związane z ochroną klimatu, ochroną wód, gleby, bioróżnorodności i na to nie będzie dodatkowych pieniędzy – podkreślał min. Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zamieścił w swojej propozycji budżetowej mechanizm przewidujący powiązanie dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl