fot. Obraz autorstwa jcomp na Freepik

Prokuratura Krajowa zmienia stanowisko ws. transkrypcji aktów stanu cywilnego par homoseksualnych

Przejęte przez koalicję rządzącą Prokuratura Krajowa i Prokuratura Generalna, zmieniają stanowisko w sprawie transkrypcji aktów stanu cywilnego par homoseksualnych oraz aktów urodzenia, w których jako rodzice wskazane są osoby tej samej płci. Dariusz Korneluk uchylił polecenia z 2017 i 2020 r. i cofnął obowiązek udziału w takich postępowaniach prokuratorów, którzy – broniąc polskiej konstytucji – mieli sprzeciwiać się transkrypcji.

PK i PG, przejęte przez Koalicję 15 października, zmieniają stanowisko w sprawie transkrypcji aktów stanu cywilnego par homoseksualnych oraz aktów urodzenia, w których jako rodzice wskazane są osoby tej samej płci. Dariusz Korneluk uchylił obowiązujące dotychczas polecenia w tej kwestii. Od tej chwili w takich postępowaniach nie będzie musiał brać udziału prokurator.

Nowe stanowisko ogłoszono w ramach postępowania, jakie w jednej ze spraw toczy się przed TSUE.

Takie decyzje mogą spowodować, że polski porządek prawny nie będzie wystarczająco chroniony – przestrzegł poseł Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.

– W Polsce (…) małżeństwo – zgodnie z konstytucją – jest to związek kobiety i mężczyzny, natomiast w innych krajach może być tak, że „małżeństwo” jest zawierane pomiędzy osobami tej samej płci. Jeżeli te osoby chcą się przemieszczać na terenie Unii Europejskiej, to mogą chcieć dokonywania transkrypcji, czyli wpisywania do aktu stanu cywilnego, że w istocie te związki mają być akceptowane w sposób formalny w Polsce. Jeżeli jest prokurator przy takich sprawach, to chroni interes publiczny, chroni polski porządek prawny. Jeżeli ktoś nie chce (w tym przypadku pan prokurator Korneluk), żeby prokurator uczestniczył w takich sprawach przed sądem, to znaczy, że ten porządek nie jest chroniony, to znaczy, że ma inny punkt widzenia na te sprawy – mówił Michał Wójcik.

Jak dodał poseł Suwerennej Polski, ta decyzja w praktyce oznacza szerokie otwarcie drzwi również dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne i uznanie tego w polskim porządku prawnym.

Polityk podkreślił, że jest to niezwykle niebezpieczne, niekonstytucyjne działanie i nie może być na to zgody.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl