fot. PAP

Prokuratura chce nowego procesu ws. katastrofy CASY

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego rozpozna dziś kasację prokuratury wojskowej od wyroku uniewinniającego kontrolera lotów w sprawie niedopełnienia obowiązków. Sprawa dotyczy katastrofy CASY w 2008 r. w Mirosławcu. Prokuratura chce nowego procesu.

W grudniu zeszłego roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił por. Adama B., który był oskarżony o niedopełnienie obowiązków kontrolera ruchu lotniczego. Jednak Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu złożyła kasację do Sądu Najwyższego. Według prokuratury, w sprawie  doszło do rażącego naruszenia procedury.

Chodzi m.in. o to, że sąd wojskowy nie powinien był przesłuchiwać członków komisji badania wypadków lotniczych, bo nie pozwalają na to przepisy.

Mecenas Sylwester Nowakowski, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy CASY w Mirosławcu, nie spodziewa się przełomu w tej sprawie.

– Patrząc na czas trwania tego procesu, całej tej sprawy, to najwyższy czas, żeby sąd wydał werdykt, który nie będzie podważalny i który dopomoże także rodzinom ofiar tej katastrofy w zakończeniu całej tej sprawy. Trudności prawne wynikają z tego, że była to pierwsza katastrofa, która wymaga od wymiaru sprawiedliwości wszechstronnej oceny okoliczności katastrofy i ustalenia -przynajmniej na poziomie prawnym – kto w jakim stopniu odpowiada za przyczyny tej katastrofy – powiedział mec. Sylwester Nowakowski.

W katastrofie CASY zginęło 20 osób. Wśród nich czterech członków załogi oraz 16 wysokich rangą oficerów Sił Powietrznych.

RIRM

drukuj