Prokuratura Adama Bodnara uderza w kopalnię w Turowie. TV Republika: Prokuratura Krajowa nie złożyła skargi kasacyjnej ws. kopalni w Turowie. Podważyła tym samym starania państwowej spółki PGE GIEK o uchylenie niekorzystnego wyroku sądu
Telewizja Republika poinformowała o najnowszych działaniach Prokuratury Krajowej pod kierownictwem ministra Adama Bodnara. Okazało się, iż PK nie złożyła skargi kasacyjnej w sprawie kopalni w Turowie, podważając tym samym starania o uchylenie niekorzystnego dla Polski wyroku.
Telewizja Republika w swoim artykule „NASZ NEWS. Prokuratura Bodnara uderza w Turów!” podała, iż „prokuratura Adama Bodnara nie złożyła skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów”.
Niekorzystny dla Polski wyrok zapadł 13 marca w WSA w Warszawie.
„Pragnę podkreślić, że rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie nie powoduje wstrzymania funkcjonowania czy wręcz zamknięcia kopalni Turów, bo decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji danego przedsięwzięcia jest jednym z wymogów wydania dalszych decyzji administracyjnych koniecznych w procesie inwestycyjnym” – mówił wówczas sędzia Jarosław Łuczaj w pierwszych słowach uzasadnienia wyroku, który przypomniała TV Republika.
TV Republika zapytała Prokuraturę Krajową o to, dlaczego nie złożyła skargi kasacyjnej od wyroku WSA.
„Prokuraturze Krajowej doręczono wyrok WSA z dnia 13 marca 2024 r., sygn. IV Sa/Wa654/23 uchylający decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 30 września 2022 r. w sprawie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na kontynuacji eksploatacji węgla brunatnego >>Turów<<” – przekazała TV Republice prokurator Anna Adamiak, rzecznik Prokuratury Krajowej.
„Prokurator po zapoznaniu się z orzeczeniem uznał, że odpowiada ono prawu, co skutkowało decyzją o odstąpieniu od wywiedzenia skargi kasacyjnej od tego wyroku. W sprawie nie wydano polecenia co do zaniechania zaskarżenia wyroku w trybie skargi kasacyjnej” – kontynuowała prok. Anna Adamiak.
Źródła TV Republiki poinformowały jednak nieoficjalnie, że to minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podjął decyzję o tym, iż „brak jest podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej”.
W międzyczasie skargę kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie złożyła spółka PGE GiEK S.A. Rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.
„Kopalnia i Elektrownia w Turowie są kluczowymi elementami bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także ważnym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, zarówno w kompleksie energetycznym, jak i setkach firm z nim współpracujących. Powinny one działać tak długo, jak będzie tego wymagał polski system energetyczny, a proces transformacji energetycznej regionu musi być realizowany zgodnie z planem uwzględniającym te potrzeby i interesy lokalnych społeczności” – oświadczył Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, którego słowa przytoczył red. Marcin Dobski.
tvrepublika.pl/radiomaryja.pl