fot. pixabay.com

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów: Od środy zakaz lotów międzynarodowych do 10 państw

Rząd od środy, 11 listopada, do 24 listopada br. planuje przedłużyć zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach llinois i Nowy Jork – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który opublikowano na Rządowym Centrum Legislacji, w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

„W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego” – czytamy w projekcie.

Jak wskazano, do dziś obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 23 października. Zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych obejmuje 34 państwa. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Czarnogórę, Izrael.

„W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie” – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, wprowadzony ma być zakaz – na lotniskach z rejestru cywilnych, a także lądowisk wpisanych do ich ewidencji – lądowania samolotów pasażerskich lotów międzynarodowych z portów 10 krajów. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Argentynę, Armenię, Kostarykę, Liban, Macedonię oraz USA, z wyjątkiem lotnisk w Illinois i stanie Nowy Jork.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że projekt zawiera rozwiązania zbliżone do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 października bieżącego roku.

Autorzy projektu tłumaczą, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen „ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów”.

W projekcie rozporządzenia zapisano, że zakaz międzynarodowych lotów pasażerskich nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W projektowanym rozporządzeniu wprowadzono zmianę.

„Dotychczas zakazy w ruchu lotniczym nie były stosowane do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów. W projektowanym rozporządzeniu wskazane rozwiązanie zastąpiono zleceniem Prezesa Rady Ministrów oraz zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego” – czytamy.

Ponadto, zakaz nie będzie stosowany także do lotów realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium; realizujących zadania na terytorium; wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia 11 listopada br., ma obowiązywać do 24 listopada 2020 roku.

PAP

drukuj