fot. flickr.com

Projekt noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości proponuje większe kompetencje samorządów

Gminy będą mogły ustalać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w tym piwa – zakłada nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Projekt przepisów w tej sprawie trafił do Sejmu pod koniec października. Jego autorem jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Nowela przewiduje m.in., że Rada Gminy będzie mogła ograniczyć sprzedaż alkoholu nocą, w godzinach od 22 do 6. Zmienią się również przepisy zakazujące spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, jeden z inicjatorów nowelizacji, podkreśla, że proponowane przepisy są rozwiązaniem kompromisowym.

– Namawiano mnie do tego, żeby wprowadzić rozwiązania dalej idące. Natomiast mając na uwadze to, że władze lokalne potrafią najlepiej ocenić sytuację na miejscu i że wprowadzenie takiego generalnego zakazu czasami mogłoby „wylać dziecko razem z kąpielą”, zdecydowałem, że będzie to indywidualna decyzja samorządów. To one – które są przecież wybierane przez mieszkańców – decydują o tym, że trzeba reagować w sposób bardziej lub mniej zdecydowany. Liczę, że Ci, którzy są konsumentami alkoholu, cały czas będą mieli do niego dostęp i da się to pogodzić z interesem mieszkańców, którzy też mają prawo w nocy spać – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

Autorzy projektu szacują, że każdego roku z powodu nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych umiera w Polsce około dziesięciu tysięcy osób.

Z danych Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego wynika, że statystyczny Polak wypija rocznie 99 litrów piwa. Polska jest obecnie w pierwszej piątce krajów europejskich o największym wzroście spożycia napojów alkoholowych.

RIRM

drukuj