fot. Małgorzata Lewicka

Prognoza pogody

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska początkowo będzie pod wpływem słabego klina wyżu z centrum nad Zatoką Botnicką, ale od południowego zachodu stopniowo przejdzie pod wpływ rozległego niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad wschodniej Francji nad południowe Niemcy. Napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie nadal spadać.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Rano na południu Małopolski i Podkarpacia lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 500 m, szybko zanikająca. Od godzin przedpołudniowych przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. W burzach wysokość opadu do 15 mm. Najwięcej burz w północnej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 21 do 25 st., chłodniej w rejonach podgórskich – od 19 do 21 st., oraz na wybrzeżu – od 16 do 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na południu Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu; po północy na krańcach południowych wzrost zachmurzenia do całkowitego i na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu, a początkowo także burze; po północy stopniowy zanik opadów i miejscami rozpogodzenia. Nad ranem lokalnie możliwe krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8 do 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.

W piątek na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na południu Kielecczyzny zachmurzenie duże i całkowite oraz opady deszczu, po południu większe przejaśnienia i miejscami burze; prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, od godzin południowych przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W burzach wysokość opadu do 15 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 19 do 24 st., chłodniej na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku oraz na wybrzeżu – od 16 do 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny, w porywach do 65 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h. W zachodniej połowie kraju wiatr północno-wschodni skręcający na północy, na pozostałym obszarze wiatr północno-wschodni i wschodni skręcający na południowo-wschodni i południowy.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 55 km/h, wschodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Okresami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 11 st. Wiatr słaby, wschodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr umiarkowany, w czasie burz w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich.

PAP/RIRM

drukuj