fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Profanacja kościoła w Goeteborgu

W Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji nieznany sprawca (lub sprawcy) zdemolował w piątek po południu rzymskokatolicki kościół pw. Chrystusa Króla. Akt wandalizmu potępił biskup Sztokholmu, incydent został zgłoszony na policję.

Zniszczony został ołtarz główny, z którego zrzucono meble, lichtarze, szaty liturgiczne oraz obrus. Wandale porozrzucali śpiewniki, a przy pomocy gaśnicy przeciwpożarowej próbowali zgasić świece, niszcząc wnętrze kaplicy, w której wspomina się zmarłych.

„Jestem zszokowany złością, jaka temu towarzyszyła. Mogę znieść, że ludzie nie lubią Kościoła katolickiego, ale okazywanie tego w taki sposób jest mocno niewłaściwe” – podkreślił w rozmowie z gazetą „Goeteborgs-Posten” ks. Tobias Unnerstal.

Biskup Sztokholmu ks. kard. Anders Arborelius napisał w oświadczeniu, że „wiadomość (o wandalizmie) przyjął z żalem i przerażeniem”. Wezwał wiernych do modlitwy.

O profanacji poinformowana została policja, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Na razie nikt nie został zatrzymany, nie ma także podejrzanych. W pobliżu kościoła zwiększono patrole.

Tydzień temu z tego samego kościoła skradziono znajdujący się na ołtarzu krucyfiks.

W kościele pw. Chrystusa Króla odprawiane są Msze św. także w języku polskim.

PAP

drukuj