fot. PAP/EPA

Problemy finansowe na Cyprze

Cypr boryka się z coraz większymi problemami finansowymi. Tamtejszy rząd nadal nie porozumiał się z przedstawicielami trójki co do wypłaty pakietu pomocowego dla tego kraju w wysokości 17 mld euro.

Dodatkowo agencje obniżyły ratingi tego państwa. Obecnie jest on na równi z takimi krajami jak Nigeria czy Gabon. Coraz głośniej część ekonomistów mówi także o ewentualnym opuszczenie przez Cypr strefy euro.

Prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że problem jest tam zdecydowanie mniejszy niż mamy obecnie w Hiszpanii czy Włoszech. Ekonomista mówi, że dosyć łatwo można znaleźć fundusze w ramach Europejskiego Banku Centralnego.

Europejski Bank Centralny nabędzie obligacje skarbowe z Cypru czy też nawet udzieli pożyczki bankom cypryjskim na wypadek utraty ich płynności. Mam wątpliwość czy prawdopodobne jest wyjście Cypru ze strefy euro. Byłby to zły precedens, który mógłby być naśladowany przez Grecję czy też przez jakiś inny kraj. Zawsze należy przeciwdziałać kryzysowej sytuacji nawet w najdrobniejszej skali tak, aby nie było tutaj efektu domina – powiedział prof. Andrzej Kaźmierczak.

prof. dodał, że dziś kluczowym dla rozwiązania kryzysu bankowego na Cyprze jest wprowadzenie restrykcyjnych norm ostrożnościowych.

To co należy obok chwilowej pomocy płynnościowej dokonać to poddać cypryjski system bankowy bardziej rygorystycznym regulacjom.  Niewątpliwie należałoby zwiększyć przejrzystość tego systemu poprzez ważną analizę kapitału, które do tego systemu napływają, dlatego że bardzo często nawet podejrzewa się, że są to kapitały, które właściciele chcą ukryć. Podejrzewa się, że są to kapitały z prania brudnych pieniędzy – informuje prof. Andrzej Kaźmierczak.

 

Wypowiedź prof. Andrzeja Kaźmierczaka

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj