Priorytety Donalda Trumpa

Zespół amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa pracuje nad  przejęciem administracji Stanów Zjednoczonych. Wśród priorytetów prezydenta-elekta jest walka z nielegalną imigracją, reforma służby zdrowia i nowe miejsca pracy.

Donald Trump przygotowuje się do objęcia urzędu. Prezydent-elekt odbył już  pierwszą po zwycięstwie w wyborach podróż do Waszyngtonu. Najpierw przyjął go prezydent Barack Obama, zapoczątkowując tradycyjny proces przekazywania władzy po wyborach.

Rozmawialiśmy o niektórych kwestiach organizacyjnych w Białym Domu. Rozmawialiśmy o polityce zagranicznej i  wewnętrznej. Uważam, że to jest ważne dla nas wszystkich, niezależnie od partii i niezależnie od preferencji politycznych, byśmy współpracowali, aby poradzić sobie z wieloma wyzwaniami, przed którymi stoimy – powiedział Barack Obama.

O rozmowie z obecnym prezydentem opowiedział przed kamerami również Donald Trump.

Rozmawialiśmy o wielu różnych sytuacjach, niektórych wspaniałych, innych trudnych. Czekam na współprace z prezydentem w przyszłości. Panie prezydencie, to był wielki zaszczyt spotkać się. Oczekuję na kolejne spotkania  w przyszłości – zaznaczył prezydent-elekt.

Po spotkaniu z urzędującym prezydentem Donald Trump rozmawiał z  republikańskimi liderami w Kongresie – wskazał lider Republikanów Paul Ryan.

– Odbyliśmy fantastyczne, produktywne spotkanie dotyczące zakasania rękawów i wzięcia się do pracy dla narodu amerykańskiego – podkreślił Paul Ryan.

Pierwszą rozmowę z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem przeprowadziła już telefonicznie Kanclerz Niemiec. Angela Merkel zapewniła go o ścisłej współpracy w oparciu o wspólne wartości. Przywódcy mają spotkać się najpóźniej w przyszłym roku podczas szczytu G20 w Niemczech.

Świat z uwagą wyczekuje na to jak Donald Trump będzie prowadził politykę zagraniczną. I choć miał pewne niepokojące wypowiedzi to prof. Mieczysław Ryba jest daleki od zbytniego pesymizmu.

– Wcale nie twierdziłbym dzisiaj, że Donald Trump doprowadzi do destabilizacji NATO lub że Polska będzie poza jakąś obecnością wojsk amerykańskich.  Pewnie nie w tych kategoriach, ale jednak ta korekta może nastąpić – wskazał historyk.

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump bardzo krytycznie wypowiadał się o porozumieniach o wolnym handlu zawartych dotychczas przez USA. Obwiniał je o odpływ miejsc pracy z Ameryki. Jego wygrana stawia pod znakiem zapytania dalszy los negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji – powiedziała Cecilia Malmström, komisarz Unii Europejskiej ds. handlu.

– Teraz oczywiście z nowym prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych nie bardzo wiemy, co się wydarzy. Istnieją silne powody, aby sądzić, że będzie pauza odnośnie umowy TTIP. To może nie być największym priorytetem dla nowej administracji – wskazała komisarz.

Tymczasem w Waszyngtonie pod przewodnictwem gubernatora New Jersey Chrisa Christiego pracuje przygotowująca nową administrację ekipa Trumpa. Na razie zespół opracował już krótkie dokumenty na temat priorytetów dla różnych agencji federalnych na pierwszy dzień,, pierwsze 100 dni i pierwsze 200 dni prezydentury Trumpa, która rozpocznie się po zaprzysiężeniu 20 stycznia 2017 r.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj