PAP/Marcin Obara

Prezydent zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej

Polityka międzynarodowa to drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnej działalności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego też w czwartek uroczyście zainaugurowano prace prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Zgodnie z Konstytucją RP ogólne kierownictwo nad polityką zagraniczną Rzeczpospolitej Polskiej leży w kompetencjach Rady Ministrów. Prezydent w tym obszarze ma również znaczącą rolę. Razem z premierem i ministrem spraw zagranicznych ma współdziałać na tej płaszczyźnie. Stąd – jak mówił prezydent Andrzej Duda – w czasie jego pierwszej kadencji przyjęty został niepisany podział ról.

– W głównej mierze sprawami europejskimi, czyli związanymi z obecnością Polski w Unii Europejskiej, zajmuje się premier. Natomiast kwestie związane z Sojuszem Północnoatlantyckim i naszą obecnością w Organizacji Narodów Zjednoczonych to domena, w której w przeważającej mierze działa prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, jako że ze swojej natury są to obszary prezydenckie – wskazał Andrzej Duda.

To – jak ocenił prezydent – funkcjonowało bardzo dobrze.

– Jeżeli chcemy rozwijać z sukcesem tę część działalności prezydenckiej, konieczne jest wzmocnienie Bura Spraw Zagranicznych poprzez nadanie mu nowej rangi w ramach kancelarii prezydenta – podobnej do Biura Bezpieczeństwa Narodowego – zaznaczył prezydent.   

Dlatego też zapadła decyzja o  powołaniu do życia prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. W czwartek uroczyście zainaugurowano jego prace.

– Można powiedzieć, że dzisiaj w jakimś sensie, mam takie poczucie, że uzupełniamy ten brak poprzez ustanowienie Biura Polityki Międzynarodowej. To znacznie szersze pojęcie niż tylko sprawy zagraniczne w pełniejszy sposób ukazujące to, co w rzeczywistości realizuje prezydent RP – podkreślił Andrzej Duda.  

Pracami Biura pokieruje prezydencki minister Krzysztof Szczerski. W ramach Biura Polityki Międzynarodowej będzie funkcjonowało także Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej oraz Sekretariat Trójmorza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl