fot. PAP/EPA

Prezydent Węgier: Budapeszt zrobi wszystko, by Serbia jak najszybciej weszła do UE

Budapeszt zrobi wszystko, by Serbia jak najszybciej stała się członkiem Unii Europejskiej – ogłosił w poniedziałek w Belgradzie prezydent Węgier, Tamas Sulyok.

Prezydent Sulyok zakończył w poniedziałek dwudniową wizytę w sąsiedniej Serbii, podczas której spotkał się m.in. z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Jednym z tematów rozmów było rozszerzenie UE i ścieżka akcesyjna Belgradu.

„Bez integracji europejskiej nie da się osiągnąć długoterminowej stabilności na Bałkanach, a my w ten sposób chcemy się do niej przyczynić” – podkreślił węgierski prezydent.

Jego podróż do Serbii była trzecią oficjalną wizytą od objęcia w marcu bieżącego roku stanowiska głowy państwa. Wcześniej udał się do Watykanu i Wiednia. Węgierski przywódca ocenił, że „nadszedł najwyższy czas na to, by UE w końcu spełniła obietnicę złożoną Bałkanom Zachodnim”.

Prezydent Vuczić zaznaczył z kolei, że „Serbia nie ma obecnie w Europie bliższego i ważniejszego sojusznika niż Węgry”.

„Dopóki będę zaangażowany w politykę, będę starał się nie psuć dobrych stosunków między obydwoma narodami” – powiedział serbski prezydent.

Wizyta węgierskiej głowy państwa była trzecim w ciągu niecałego tygodnia spotkaniem w Belgradzie, podczas którego omawiano akcesję Serbii do UE. W ubiegłym tygodniu serbską stolicę odwiedził premier Polski – Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen.

Węgry uznawane są za głównego zwolennika włączenia Serbii do UE, o co w ciągu rozpoczętej w 2019 roku kadencji komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa zabiegał Oliver Varhelyi. Serbia wystąpiła o członkostwo w UE w grudniu 2009 roku; w marcu 2012 roku uzyskała status kraju kandydującego. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w styczniu 2014 roku i jak dotąd otwarte zostały 22 z 35 rozdziałów negocjacyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl