fot. PAP/EPA

Prezydent Turcji zapowiada wzmocnienie wojsk na Cyprze Północnym

Turcja wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym, jak Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w handlu sprzętem obronnym z Cyprem – zapowiedział w środę prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.

W wypowiedzi dla telewizyjnego nadawcy CNN Turk Erdogan powiedział, że zniesienie ograniczeń było „niewytłumaczalne pod względem treści i czasu”.

Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken zniósł ograniczenia w handlu obronnością dla Cypru na rok podatkowy 2023.

„Stany Zjednoczone, które zachęcają duet cypryjsko-grecki do kroków, zagrażających pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego, tą decyzją doprowadzą do wyścigu zbrojeń na wyspie” –  powiedział Recep Tayyip Erdogan.

„Będziemy stać z boku? Nie możemy” – podkreślił turecki prezydent.

Dodał, że Turcja ma już na wyspie 40 tys. żołnierzy, których zamierza wzmocnić bronią lądową, morską i lotniczą, amunicją oraz pojazdami bojowymi.

„Wszyscy muszą wiedzieć, że ten ostatni krok Ameryki nie pozostanie bez odpowiedzi i że zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności dla bezpieczeństwa tureckich Cypryjczyków” – powiedział Recep Tayyip Erdogan.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl