fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent spotka się z przewodniczącymi parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się dziś z uczestnikami szczytu przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W spotkaniu #EUROWAW2017 wezmą udział 24 delegacje m.in. z Austrii, Gruzji oraz Rumunii. Jutro odbędą się obrady na Sali plenarnej Sejmu.

Wśród tematów będą bezpieczeństwo regionu, współpraca infrastrukturalna oraz budowanie roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.

Będzie to też okazja do dyskusji o wartościach wyróżniających Europę Środkową i Wschodnią, m.in. przywiązanie do suwerenności, tradycji, religii i historii.

To wydarzenie bez precedensu – podkreślił w rozmowie z Radiem Maryja Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

– Kancelarii Sejmu, marszałkowi Sejmu oraz marszałkowi Senatu zależy na tym, by uruchomić, zaktywizować dyplomację parlamentarną, a mówiąc prościej – żeby rozmawiać, żeby parlamenty ze sobą rozmawiały i wpływały na politykę rządów, prezydentów. To jest w ostatnim czasie jedno z naszych kluczowych zadań. Zależy nam na tym, żeby takie spotkania miały miejsce i żeby o sprawach wspólnych dla regionu, choćby bezpieczeństwie, gospodarce i inwestycjach, rozmawiać właśnie z przedstawicielami parlamentów, bo to w parlamentach często te decyzje zapadają – powiedział Andrzej Grzegrzółka.

Spotkania przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej odbywają się cyklicznie, ale po raz pierwszy nasz kraj gości uczestników szczytu.

RIRM

drukuj