Prezydent Słowenii wyraża solidarność z Polską w walce z koronawirusem

Prezydent Słowenii Borut Pahor przesłał we wtorek za pośrednictwem Twittera wiadomość wideo polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz wszystkim Polakom, wyrażając solidarność w walce z pandemią Covid-19. Pahor swoje przesłanie nagrał w języku polskim.

 

„Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju Dudo, drodzy polscy przyjaciele” – zaczął krótkie przemówienie.

„Jako prezydent Republiki Słowenii w imieniu wszystkich Słoweńców składam państwu wyrazy naszej solidarności we wspólnej walce przeciwko koronawirusowi” – zaznaczył.

„Jestem pełen podziw dla Polaków, którzy w tych ciężkich czasach pokazują determinację, odwagę i nadzieję. Słowenia czuje państwa smutek i serdecznie cieszy się z państwa sukcesów” – podkreślił słoweński prezydent.

„Zjednoczeni z innymi narodami i państwami europejskimi zwyciężymy. Jeszcze wszystko będzie dobrze” – wyraził nadzieję Borut Pahor.

Od środy do piątku w Słowenii w ramach misji szkoleniowo-medycznej będą przebywać Polscy medycy – poinformował we wtorek Wojskowy Instytut Medyczny. Celem misji jest m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2.

W komunikacie Instytutu zaznaczono, że Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który wyraził oczekiwanie wsparcia eksperckiego, a na udzielenie takiej pomocy pozwalają doświadczenia zebrane przez polskich medyków w kraju oraz podczas pobytu na podobnej misji we Włoszech.

W 2-milionowej Słowenii liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 1344; liczba zgonów pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 77 – poinformowały we wtorek władze. W poniedziałek agencja STA podała, że z Covid-19 wyleczona została w tym kraju 106-letnia pacjentka.

PAP

drukuj