fot. twitter.com

Prezydent mianował gen. J. Mikę na kolejną kadencję dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. Jarosława Mikę na kolejną kadencję jako dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – podało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wręczenie aktu mianowania nastąpi w czwartek.

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mianował na ponowną kadencję generała Jarosława Mikę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych” – poinformowało BBN.

Dodano, że wręczenie aktu mianowania przez prezydenta odbędzie się w czwartek w Belwederze.

Jarosław Mika po raz pierwszy został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w lutym 2017 r.

W listopadzie ubiegłego roku, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, prezydent mianował ówczesnego gen. broni Jarosława Mikę na najwyższy w polskim wojsku stopień generała.

Gen. Jarosław Mika od lutego 2014 roku dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej, przez niecały rok, był zastępca dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

Gen. Jarosław Mika odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów – obok SG WP i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W MON przygotowywany jest projekt zmian w systemie dowodzenia, zgodnie z którym najważniejszą instytucją znów ma stać się Sztab Generalny WP.

PAP

drukuj