Prezydent Kolumbii: W piątek zakończy się rozbrajanie FARC

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos ogłosił, że w tym dniu zakończy się proces rozbrajania największej w kraju lewicowej partyzantki, czyli Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Następnie FARC przekształci się w partię polityczną.

„23 czerwca misja ONZ w Kolumbii ogłosi, że FARC złożyło 100 proc. swojej broni” – powiedział Santos podczas forum gospodarczego odbywającego się w Paryżu.

„Dzisiaj FARC, najpotężniejsza i najstarsza bojówka Ameryki Łacińskiej, przestanie istnieć” – dodał. Ta data według prezydenta „zmieni historię Kolumbii”.

Santos, nagrodzony w ub. roku Pokojową Nagrodę Nobla „za zdecydowane wysiłki na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej”, od środy przebywa z oficjalną wizytą we Francji, gdzie spotkał się z nowym prezydentem Emmanuelem Macronem. Santos zachęca francuskie firmy do inwestowania w Kolumbii, która jego zdaniem wkrótce stanie się jednym z najbardziej obiecujących rynków na kontynencie.

Siły FARC we wtorek rozpoczęły ostatnią fazę rozbrojenia, które jest kluczowym etapem procesu pokojowego. W ostatnich tygodniach partyzanci oddali pierwsze 60 proc. arsenału, do piątku mieli złożyć pozostałe 40 proc.

Oenzetowska misja w Kolumbii szacowała, że chodzi o ok. 7 tys. sztuk broni.

Według oficjalnych danych rządowych z 2013 roku, liczba śmiertelnych ofiar wojny domowej trwającej w kraju od 1958 roku wyniosła 274 tys., ale liczba osób poszkodowanych, w tym rannych, przymusowo wysiedlonych, uciekinierów itp. sięga 8 milionów. Samych uchodźców przesiedlonych z terenu działania FARC było ok. 4 milionów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl