PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda zakończył trzydniową wizytę w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent RP spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym NATO oraz wziął udział w debatach poświęconych gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej.

Trzeci i ostatni dzień w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z założycielem Światowego Forum Ekonomicznego. Później trwały rozmowy z szefostwem organizacji OPEC, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz z sekretarzem generalnym NATO. Prezydent Andrzej Duda wziął także udział w debatach poświęconych gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej i prowadzonych w niej inwestycjach.

– Jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów do inwestowania, wciąż cieszącym się stabilnym i wysokim wzrostem gospodarczym na poziomie czterech procent i rekordowo niskim bezrobociem – mówił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent wskazywał na zalety inwestycji w naszym regionie.

– Naszą zaletą jest dywersyfikacja gospodarek, które oparte są zarówno na tradycyjnych sektorach, jak i innowacyjnych, takich jak: branża motoryzacyjna, usługi IT, rolnictwo, przemysł drzewny, nieruchomości, przemysł żywieniowy, elektronika i finanse – oznajmił prezydent.

Istnieją jednak przeszkody, które uniemożliwiają dalszy rozwój gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej. To m.in. zróżnicowanie ekonomiczne i infrastrukturalne z pozostałą częścią kontynentu.

W Światowym Forum Ekonomicznym w Davos uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, wzrost gospodarczy zależny jest również od systemu podatkowego.

– Komisja Europejska powinna „złapać byka za rogi” i zacząć właściwe działania w celu wyeliminowania wszystkich luk, karuzel VAT-owskich. (…) Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejską dotyczącą innowacji, klimatu, to myślę, że powinniśmy mieć również ambitny budżet – zauważył Mateusz Morawiecki.

Szacuje się, że każdego roku Unia Europejska traci na oszustwach podatkowych 170 miliardów euro.

TV Trwam News

drukuj