PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda wręczył odznaczeni za służbę bliźnim

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych, kataklizmów, głodu i chorych z najuboższych regionów świata. Uhonorowano ponad 30 osób. Wśród nich znaleźli się duchowni, wojskowi, lekarze, ratownicy i inni wolontariusze. W uroczystościach uczestniczyła minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa i szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Pomoc potrzebującym poza granicami kraju to także służba dla Polski – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

– Z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polski za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej – podkreślał.

Wiele z odznaczonych osób śpieszyło z pomocą osobom dotkniętym przez kryzysy humanitarne, czy też zbrodniczą działalność tzw. Państwa Islamskiego.

– W trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych, dyskusji na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używaliśmy tego jestem przekonany trafnego i prawdziwego argumentu, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów, że należy czynić wszytko, żeby nie opuszczali swoich siedzib z tej ziemi, z której wyrośli – mówił prezydent Andrzej Duda.

Wśród odznaczonych znaleźli się kapłani i siostry zakonne – śpieszący z pomocą potrzebującym na całym świecie. Wśród nich m.in.: przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur, dyrektor polskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło, misjonarz Fidei Donum ksiądz Andrzej Halemba, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes ks. Zbigniew Sobolewski, prezes zarządu Fundacji i dyrektor Sekretariatu Misyjnego Ojciec Jerzy Steliga, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Ojciec Kazimierz Szymczycha czy też misjonarka Siostra Janina Jenda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl