fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda weźmie udział w obradach Szczytu Platformy Krymskiej

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział na Ukrainie w obradach Szczytu Platformy Krymskiej. To projekt poświęcony problematyce okupowanego przez Rosję od 2014 roku Półwyspu Krymskiego. Odbędzie się dziś pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. W szczycie wezmą udział przedstawiciele 44 krajów i organizacji międzynarodowych.

Na obradach Szczytu Platformy Krymskiej obecny będzie także przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. USA będzie reprezentować minister transportu.

Na zakończenie szczytu ma być przyjęta deklaracja. O to, co znajdzie się w dokumencie, był pytany Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

– Przede wszystkim na pewno będzie potępienie rosyjskiej okupacji Krymu, ale również zapowiedź tego, że państwa nie będą tego uznawały. W tej kwestii nie będzie separatystycznych porozumień z Rosją, co jest zresztą oczywiste, ponieważ Polska stoi na stanowisku prymatu prawa międzynarodowego, dlatego rosyjska okupacja Krymu nie będzie uznawana za fakt dokonany – powiedział Jakub Kumoch.

Wizyta prezydenta Polski w Kijowie potrwa do wtorku. Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Zaplanowano też spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy.

Prezydent przekaże również oficjalnie sprzęt medyczny. Został on wysłany w ramach pomocy w walce z pandemią koronawirusa.

Andrzej Duda spotka się też z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i przedstawicielami polskiego biznesu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj