Prezydent A. Duda odznaczył Orderem Orła Białego Z. Posmysz-Piasecką

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Zofię Posmysz-Piasecką, pisarkę, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Ravensbrueck.

Prezydent nadał to najwyższe odznaczenie państwowe RP, „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasach II wojny  światowej”.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Zofia Posmysz-Piasecka jest osobą, która w niezwykły sposób przeżyła dramat, jakim było zniewolenie, uwięzienie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady.

– Chciałem Pani bardzo serdecznie podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za to, że przetrwawszy podzieliła się Pani i dzieli się Pani od tylu lat świadectwem, ale bardzo specyficznym, takim niezwykle ludzkim, wolnym od nienawiści, patrzącym w człowieka, do jego głębi, do jego sposobu pojmowania świata i sposobu patrzenia na ten świat, że Pani świadectwo stanowi ogromnie ważną, polską spuściznę tamtego trudnego czasu, widzianą oczyma Polki, tego, jak ona traktowała to, co ją spotkało i jak była traktowana. Dlaczego? Dlatego że była młoda i chciała żyć w wolnym kraju – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zofia Posmysz-Piasecka to pisarka i scenarzystka, więzień trzech obozów koncentracyjnych. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci.

Po wojnie poświęciła się działalności literackiej i edukacyjnej. Została dziennikarką, jej misją stało się dawanie świadectwa prawdy o obozach i zagładzie.

RIRM

drukuj