Prezydent A. Duda na Słowacji: Swoją polityką zapobiegliśmy głębokiemu konfliktowi w UE

Swoją polityką zapobiegliśmy głębokiemu konfliktowi w Unii Europejskiej – powiedział na Słowacji prezydent Polski Andrzej Duda. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odniósł się w ten sposób do polityki migracyjnej, którą jeszcze niedawno lansował Zachód.

W Tatrach Wysokich zakończył się dziś dwudniowy szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z tematów była kwestia migracji. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że ws. problemu uchodźczego czas pokazał racje grupy V4.  Polska, Węgry, Słowacja i Czechy opowiedziały się m.in. za pomocą uchodźcom jak najbliżej krajów, z których musieli uciekać a także uszczelnieniem granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Jeszcze niedawno państwa Europy Zachodniej przyjmowały setki tysięcy migrantów. Tego samego domagali się od państw Europy Środkowej.

– Wszyscy państwo wiecie dokąd ci ludzie zmierzali. Ich celem nie była ani Polska, ani Węgry, ani Słowacja, ani Czechy. Oni chcieli iść do bogatych państw Europy Zachodniej, gdzie bardzo często żyją dziś ich rodziny i przyjaciele. I wyobrażacie sobie państwo ten konflikt, który by powstał pomiędzy naszymi krajami a krajami Europy Zachodniej? Dlaczego my nie zatrzymujemy tych uchodźców; dlaczego my nie blokujemy im możliwości poruszania się; dlaczego my nie strzeżemy w związku z tym granic i zaraz nastąpiłoby przywrócenie granic w strefie Schengen czyli skutkiem tego byłoby zaprzeczenie temu, co jest w poczuciu naszych obywateli jednym z największych dorobków UE – wolność przemieszczania się, to że nie ma granicy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda mówił także o braku solidarności w UE. Jako przykład podał Nord Stream 2, który jest realizowany wbrew interesom części krajów.

Jak zaznaczył prezydent Polski, protest krajów V4 przeciwko temu projektowi wynika ze świadomości, iż „jest to projekt o charakterze politycznym a nie biznesowym”.

RIRM

drukuj