fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Prezydent A. Duda chce ustawowo określić, jaka część budżetu obronnego zostanie przeznaczona na Marynarkę Wojenną

Prezydent Andrzej Duda chce ustawowo określić, jaka część budżetu obronnego zostanie przeznaczona na Marynarkę Wojenną. O sprawie poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas konferencji portalu Defence 24.

„Projektem modernizacyjnym, który zapewne najmocniej kojarzy się z ośrodkiem prezydenckim, jest odbudowa Marynarki Wojennej RP” – powiedział Paweł Soloch.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę, że po raz pierwszy strategia bezpieczeństwa narodowego uwzględnia kwestie bezpieczeństwa morskiego.

Przypomniał przedstawioną przez prezydenta w czerwcu 2020 roku propozycję ustawowego określenia udziału w budżecie nakładów na Marynarkę Wojenną.

– Mamy przygotowane takie projekty, jesteśmy w konsultacji z Ministerstwem Obrony Narodowej. Liczymy, że to zostanie wprowadzone. W jakim terminie, w jakim tempie – to jest uzależnione od wielu czynników. Chcielibyśmy, żeby mechanizm, w którym byłaby ustawowo określona część budżetu obronnego, uwzględniał aktywny udział polskiego przemysłu stoczniowego. Kwestia wielkości dedykowanych nakładów powinna być przedmiotem analiz – powiedział Paweł Soloch.

Postulowane przez ośrodek prezydencki przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność – jak ocenił szef BBN – pozwoliłoby zrekompensować budżetowi obronnemu spodziewany spadek PKB z powodu tzw. pandemii.

Paweł Soloch apelował też o włączenie krajowego przemysłu w program obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

RIRM

drukuj